866 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe czytanie

Czytniki książek elektronicznych, e-booki. Recenzje i testy: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Cybook, Icarus, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. Kontakt: cyfranekblog@protonmail.com.

Nowa aplikacja Tolino na urządzenia mobilne (niemiecki e-book gratis)

 

Użytkownicy czytników Tolino mają swoje urządzenia przypisane do konkretnej sieci księgarskiej. Zakupiony w danej księgarni czytnik wyświetla oferty tego właśnie sklepu. Również aplikacja na smartfony i tablety firmowana była do niedawna przez poszczególne księgarnie. Jednak, poza logo sprzedawcy, różnic chyba między nimi nie było. Aplikacja mobilna jest dopełnieniem nieźle przemyślanego i zrealizowanego ekosystemu Tolino. Daje dostęp do tych samych dokumentów, które są zgromadzone (kupione lub wgrane) na koncie w księgarni. Dokonywana jest również na bieżąco synchronizacja postępów czytania między różnymi urządzeniami.

 

Teraz wszyskie księgarnie sojuszu Tolino mają wspólną aplikację mobilną

 

Sojusz Tolino od strony technicznej obsługiwany jest przez Deutsche Telekom. Nowa wersja aplikacji mobilnej podkreśla rolę tego podmiotu i ujednolica sposób korzystania z książek zakupionych w różnych księgarniach. Możliwości aplikacji nie są oszałamiające, ale zdaje się spełniać większość wymagań stawianych takiemu programowi. To co najważniejsze, to oczywiście czytanie książek znajdujących się na koncie w jednej, lub kilku księgarniach sojuszu Tolino. W obrębie aplikacji można na przykład łączyć kilka kont sklepowych. Przykładowo, pierwszy mój Tolino Shine pochodził z księgarni Thalia, drugi (Tolino Vision 2) z ebook.de a trzeci (Tolino Vision 3HD) z buecher.de. Czytelnik posiadający podobną „historię zakupów” może w obrębie aplikacji (lub czytnika) łączyć swoje biblioteczki z różnych sklepów należących do sojuszu. Takie podejście zachęca do korzystania z jednej platformy lecz nie zmusza klienta do zakupów w jednej księgarni.

 

Startowe okno aplikacji zawiera ofertę księgarni, do której jesteśmy zalogowani

 

Ważną funkcją aplikacji mobilnej (i czytników) jest synchronizacja postępów czytania. Zamknięcie książki na jednym urządzeniu, umożliwia jej kontynuację na innym (o ile są one podłączone do tego samego konta). W aplikacji Tolino jest również dostęp do zakupionych audiobooków i zasobów księgarni. Korzystanie z programu jest intuicyjne, na telefonie użytym do testów działała sprawnie i bez zacięć. Polskie e-booki wyświetlane są poprawnie. Zapewne z braku języka polskiego w menu, aplikacja uruchomiła mi się po angielsku.

 

Menu programu

 

Czytanie w aplikacji mobilnej nie nastręcza problemów. Książki pobierane z konta są sprawnie, a na urządzeniu mogą być pogrupowane w kolekcje. Nie ma jednak synchronizacji z kolekcjami utworzonymi np. na czytniku. A szkoda. Może taka funkcja powinna się pojawić już na poziomie sklepu? Wtedy każde urządzenie (smartfon, czytnik) by z raz utworzonych kolekcji korzystało...

 

Z dostępnych w aplikacji czcionek, bardzo spodobał mi się krój Bitter

 

Na funkcje „czytelnicze” aplikacji składa się: wyszukiwanie tekstu, regulacja wielkości i kroju czcionki, zmiana tła i poziomu natężenia podświetlenia ekranu, spis treści, zakładki, blokada obracania ekranu. W tych opcjach szczególnie spodobała mi się czcionka Bitter. Jednak zdecydowanie brakuje możliwości przeformatowania tekstu w aplikacji, aby był on justowany (wyrównany do lewego i prawego marginesu). No i nie da się wgrać (jak w czytnikach) polskich reguł podziału wyrazów (czego również brakuje).

 

W aplikacji Tolino można dodawać podkreślenia i notatki

 

Nowości w bieżącej wersji aplikacji mobilnej Tolino mają charakter wizerunkowy. Wszystkie księgarnie będą od teraz posługiwać się jedną aplikacją z logo Tolino. Bieżąca wersja nie wprowadza nowych rozwiązań, w stosunku do już funkcjonujących wersji firmowanych przez poszczególne księgarnie. Warto ją jednak zainstalować, w razie aktywnego korzystania z czytnika Tolino. Aplikacje firmowane przez sklepy nie będą zapewne aktualizowane.

 

Regulacja poziomu podświetlenia i koloru tła ekranu jest bardzo ważna dla zmniejszenia przykrych wrażeń przy czytaniu na ekranie LCD

 

P.S.

Przy okazji wprowadzania nowej aplikacji, niektóre księgarnie przewidziały bonusy. Jeśli ktoś jest zainteresowany bezpłatnym e-bookiem po niemiecku, to może np. zarejestrować się w księgarni mającej taką ofertę. Poniżej załączam dwa przykłady.

 

Oferta powiązana z aplikacją z księgarni ebook.de

 

Oferta powiązana z aplikacją z księgarni weltbild.de