905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

PocketBook Touch HD (PB 631) - kolejna sprzętowa premiera tego lata

PocketBook pokazał tego lata już dwa odnowione modele (PocketBook Touch Lux 3 Ruby Red oraz PocketBook InkPad 2) oraz oprogramowanie do obsługi abonamentu Legimi na swoich czytnikach. Najwyraźniej przyszedł czas na premierę sprzętową wprowadzającą jeszcze trochę nowości w ofercie firmy. Tym razem na niemieckim blogu Papierlos Lesen ukazała się informacja o modelu PocketBook Touch HD, który przede wszystkim wyposażono w dawno oczekiwany ekran E-Ink Carta 300 ppi.

 

PocketBook 631 przypomina z wyglądu wcześniejsze modele serii Touch (źródło: papierlos-lesen.de)

 

Raczej nie jest to plotka, ponieważ bloger we wpisie prosi swoich czytelników o zadawanie pytań na temat sprzętu, którego recenzja ma się niebawem ukazać. Ponadto, na tym właśnie blogu znalazła się niedawno pierwsza recenzja modelu PocketBook InkPad 2 (wpis: "Testbericht: PocketBook Inkpad 2"). Można zatem wierzyć, że i tym razem bloger już ma lub wkrótce będzie miał sprzęt w ręku, zanim czytnik trafi do sklepów. To także daje świadectwo determinacji PocketBooka w działaniach nie tylko na rynku polskim (integracja Legimi) ale i niemieckim (tam trafiają nowości sprzętowe w pierwszym rzędzie).

 

Dolna krawędź PocketBooka Touch HD (źródło: papierlos-lesen.de)

 

Co, wiadomo o nowym czytniku? PocketBook Touch HD wyglądem bardzo przypomina najpopularniejszy model firmy - Touch, który doczekał się już kilku wcieleń. To chyba dobra decyzja, bo sporo użytkowników chwali fizyczne przyciski umieszczone pod ekranem. A właśnie! Ekran, to w końcu E-Ink Carta z rozdzielczością 1072x1448 pikseli (300 ppi). Tym samym PocketBook ma w swojej ofercie papier elektroniczny o najwyższej dostępnej na rynku rozdzielczości, podobnie jak obecne już dłuższą chwilę na rynku: Kindle Voyage, Kobo Glo HD, Kindle Paperwhite 3 czy Tolino Vison 3 HD.

 

Tył czytnika PocketBook 631 (źródło: papierlos-lesen.de)

 

Poza fizycznymi klawiszami, czytnik wyróżniać się jednak będzie wśród czołówki na rynku czytników zainstalowaną pamięcią wewnętrzną - 8 GB, gniazdem pamięci na karty microSD oraz wyjściem dźwiękowym w postaci gniazda jack 3,5 mm. Jeśli dodamy do tego procesor 1 GHz i pamięć wewnętrzną 512 MB, może się okazać, że wnętrzności przypominają bardzo PocketBooka Ultrę. No i podobnie jak PB Ultra, nowy czytnik ma mieć wybudzanie z uśpienia za pomocą okładki. Osobom, które mają kłopot z włączaniem czytników z serii Touch, przypadnie być może do gustu wyraźnie wystający wyłącznik.

 

Oferta w czeskim sklepie internetowym została usunięta, ale cena czytnika ma być podobna to zapowiadanej na rynku niemieckim (źródło: alza.cz)

 

Prawdopodobnie w PocketBooku Touch HD mamy więc połączone najlepsze elementy dotychczasowej oferty firmy - wnętrze PB Ultra, obudowę PB TL3 oraz nowy ekran. Teoretycznie wygląda to bardzo dobrze, szczególnie jeśli właściwości sprzętu połączymy z licznymi funkcjami oprogramowania czytników firmy. Pozostaje mieć nadzieję, że równie dobrze sprawdzi się w rzeczywistości. A użytkownicy Legimi mogą mieć nadzieję, że funkcja audiobooków ma teraz szanse również trafić na czytniki. Czytnik na niemieckim rynku będzie prawdopodobnie kosztować 149 EUR. Podobną cenę pokazuje jeden z internetowych sklepów u naszych południowych sąsiadów (3 999 CZK). Data polskiej premiery nie jest znana. Na oficjalnej stronie producenta brak jest na razie informacji o PocketBooku 631.

 

[Aktualizacja 31 VIII 2016 r.]

Czytnik PocketBook 631 został oficjalnie zapowiedziany na firmowej stronie: http://www.pocketbook-int.com/