866 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe czytanie

Czytniki książek elektronicznych, e-booki. Recenzje i testy: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Cybook, Icarus, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. Kontakt: cyfranekblog@protonmail.com.

Kindle 8 i biały Kindle Paperwhite 3 od lipca w Amazonie

 

Nowe czytniki w ofercie Amazonu to Kindle 8 i biały Kindle Paperwhite 3. Co prawda biała wersja Paperwhite'a została już pokazana w kwietniu tego roku, ale tylko w dalekowschodnich oddziałach firmy. Pisałem o tym przy okazji ich premiery, we wpisie „Biały Kindle Paperwhite 3 debiutuje w Japonii i Chinach”. Teraz ta wersja jest również w oddziałach europejskich. Poza kolorem obudowy, nie różni się od oferowanego dotychczas modelu.

 

Kindle 8 dostępny będzie w kolorze białym i czarnym (źródło: amazon.com)

 

Nowością jest kolejna generacja podstawowego modelu Kindle. List, który otrzymałem z księgarni, anonsuje tradycyjnie „All-New Kindle”. Sugeruje to zupełnie nowy model, ale tak nie jest. Zmienił się głównie wygląd. Nareszcie ktoś w Amazonie dostrzegł, że dizajn nie jest mocną stroną Kindle 7 i coś z tym postanowiono zrobić. Ja też trochę marudziłem na ten temat, recenzując Kindle 7 - „Najtańszy Kindle 7 (Kindle Touch 2014) z niemieckiego oddziału Amazon - recenzja czytnika z ekranem 6"”. Najważniejszą zmianą w nowym kindleku są więc rozmiary obudowy oraz waga. Kindle 8 będzie trochę mniejszy (odpowiednio 9 mm, 4 mm i 1 mm) i lżejszy – 30 g.

 

Porównanie Kindle 7 i Kindle 8

 

Kindle 7

Kinde 8

 

 

 

wymiary

169 mm x 119 mm x 10,2 mm

160 x 115 x 9,1 mm

masa

191 g

161 g

ekran

6 cali (15,2 cm) 167 ppi

6 cali (15,2 cm) 167 ppi

cena

82,68 EUR

82,68 EUR

 

Kolejną istotną zmianą jest wprowadzenie łącza bluetooth. Ma to posłużyć do maszynowego czytania e-booków na głos (funkcja TTS). Taka funkcjonalność zgłaszana była już wcześniej amerykańskiej centrali ze strony zrzeszeń osób niedowidzących. Być może to jest odpowiedź. Niestety, póki co przewidziany jest tylko język angielski. Użyteczność tej funkcji w naszych warunkach pozostaje więc znikoma.

 

Z czarną obudową dla niego a białą - dla niej (źródło: amazon.de)

 

Istotna może być natomiast możliwość eksportu z czytnika własnych notatek i podkreśleń tekstu. Będzie je można uzyskać w formie edytowalnej lub pliku PDF. Ta opcja, jak sądzę, zagości również w innych modelach wraz z aktualizacją oprogramowania.

 

Kindle 8 anonsowany jest jako cieńszy i lżejszy (źródło: amazon.de)

 

Wciąż pozostaje kilka niewiadomych. Nie do końca wiadomo, czy została zwiększona pamięć RAM i czy ekran E-Ink Pearl zastąpiony został nowszym - w technologii Carta.  Amazon w informacji prasowej ogłosił podwojenie pamięci, ale nie wiem, czy chodzi o tę przeznaczoną na działanie systemu, czy na książki użytkownika. A, no i będzie też kilka kolorów firmowych okładek do wyboru...

 

Wraz z nowymi czytnikami, będą też dostępne firmowe okładki (źródło: amazon.com)

 

Nowe modele czytników będą dostępne dla klientów z Polski również w niemieckim Amazonie, który wysyła do nas bez naliczania dodatkowych opłat za przesyłkę. Kindle 7 wciąż jest sprzedawany, a teraz jest opisany jako Kindle (2014). Kindle Paperwhite 3 będzie wysyłany od 30 czerwca 2016 roku, a Kindle 8 od 20 lipca 2016 r. Sklep przyjmuje zamówienia już teraz. Czyżby to były ruchy wyprzedzające działania konkurencji?

 

Nowe modele czytników Kindle dostępne w amazon.de (cena z polską stawką VAT):

Kindle 8 (wi-fi, czarny, bez reklam)

cena 82,68 EUR (ok. 365 PLN)

Kindle 8 (wi-fi, biały, bez reklam)

cena 82,68 EUR (ok. 365 PLN)

Kindle Paperwhite 3 (wi-fi, biały, bez reklam)

144,70 EUR (ok. 635 PLN)

 

 

Korzystając z moich odsyłaczy przy zakupach Kindle, motywujecie mnie do dalszej pracy :)