866 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe czytanie

Czytniki książek elektronicznych, e-booki. Recenzje i testy: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Cybook, Icarus, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. Kontakt: cyfranekblog@protonmail.com.

Firmware 5.8.1 dla czytników Kindle przywraca kropki

Amazon opublikował nową wersję oprogramowania wewnętrznego (firmware) dla nowszych czytników z dotykowym ekranem. Po raz kolejny w aktualizacji nie uwzględniono Kindle Paperwhite 1 i pierwszego Kindle Touch. 

 

Informacja o wersji firmware'u dla czytników Kindle, teraz w wersji 5.8.1 (źródło: amazon.com)

 

Co nowego?

Przede wszystkim wróciły kropki ilustrujące postęp czytania tekstu (ang. Reading Progress Dots). Mała rzecz a wielu cieszy. Usunięcie tego elementu interfejsu denerwowało to wielu użytkowników czytników Kindle. Przywrócona funkcja działa tylko w widoku listy (ang. List View), ale już nie w widoku miniatur okładek (ang. Grid View). Sposób wyświetlania książek w biblioteczce można zmieniać dotykając słowo "Books" na głównym ekranie. Druga nowość to nowe opcje publikowania statusu czytelniczego w serwisach społecznościowych. A dokładniej do wyboru jest: poczta elektroniczna, Goodreads, Facebook i Twitter. Można z nich skorzystać w oknie "About This Book", które pokazuje się po dłuższym przytrzymaniu palca na tytule/okładce e-booka. Trzecia zmiana dotyczy usługi "Kindle Unlimited" i są to rekomendacje czytelnicze na podstawie ulubionych kategorii książek. Ostatnia modyfikacja nowego oprogramowania udostępnia możliwość zachowywania na swoim koncie w księgarni haseł do nowych sieci wi-fi, z którymi łączą się czytniki. Mogą one być potem użyte automatycznie w innych urządzeniach Amazonu zarejestrowanych na jednym koncie.

 

Dla przypomnienia, zamieszczam poniżej opis ręcznego wykonania aktualizacji. Można także poczekać na opinie innych użytkowników i wykonać ją później lub wtedy, gdy zostanie pobrana automatycznie przez czytnik podczas połączenia z internetem.

 

Skąd pobrać pliki aktualizacyjne?

Pliki instalacyjne oprogramowania wewnętrznego (firmware) Kindle w najnowszej wersji można pobrać z amazon.de, wybierając odsyłacz "Das Software-Update 5.8.1 herunterladen" tutaj:

dla Kindle 7 (Touch 2014) - plik można pobrać z tej strony;

dla Kindle Paperwhite 2 (6. Generation) - plik można pobrać z tej strony;

dla Kindle Paperwhite 3 (7. Generation) - plik można pobrać z tej strony;

dla Kindle Voyage (7. Generation) - plik można pobrać z tej strony;

dla Kindle Oasis (8. Generation) - plik można pobrać z tej strony;

 

lub tutaj z amazon.com, wybierając odsyłacz "Download Software Update 5.8.1" tutaj:

dla Kindle 7 (Touch 2014) - plik można pobrać z tej strony;

dla Kindle Paperwhite 2 - plik można pobrać z tej strony;

dla Kindle Paperwhite 3 - plik można pobrać z tej strony;

dla Kindle Voyage - plik można pobrać z tej strony;

dla Kindle Oasis - plik można pobrać z tej strony.

 

Jak wykonać aktualizację?

Przed przystąpieniem do aktualizacji należy sprawdzić, czy w czytniku mamy odpowiednią ilość wolnego miejsca. Na wgranie pliku potrzeba minimum 200-230 MB, a zapewne drugie tyle na wykonanie samej procedury aktualizacyjnej.

 

Czytnik z naładowaną do pełna baterią należy podłączyć do komputera przez kabel USB. Kindle powinien być widoczny jako zewnętrzny dysk. Pobrany wcześniej plik aktualizacyjny umieszczamy w katalogu głównym czytnika i wysuwamy go bezpiecznie, następnie odłączamy kabel.

 

Pozostaje otwarcie z głównego ekranu menu w prawym górnym rogu ekranu i wybranie opcji Settings. Tam należy ponownie wejść do menu, wskazać „Update Your Kindle” i potwierdzić chęć aktualizacji w okienku, które się pojawi. Po kilku minutach instalowania, czytnik uruchomi się z nowym oprogramowaniem.

 

W moim czytniku Kindle Paperwhite 3 aktualizacja trwała około sześciu minut