865 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe czytanie

Czytniki książek elektronicznych, e-booki. Recenzje i testy: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Cybook, Icarus, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. Kontakt: cyfranekblog@protonmail.com.

Boris Akunin prezentuje nową powieść tylko w wersji elektronicznej

 

Niedawno pisałem o tekście stworzonym przez sztuczną inteligencję, ale przypominającym opowiadanie napisane przez człowieka. Ale oczywiście i żywi pisarze eksperymentują z nowymi technologiami. Tym razem na ciekawe wejście w świat cyfrowych opowieści zdecydował się jeden z bardziej znanych rosyjskojęzycznych pisarzy - Boris Akunin (ros. Борис Акунин).

 

W nowym projekcie Borisa Akunina to czytelnik wybiera fabułę i zakończenie (źródło: vimeo.com)

 

Autor zyskał popularność również w Polsce m.in. dzięki brawurowo napisanym kryminałom retro z cyklu „Przygody Erasta Fandorina” (ros. Приключения Эраста Фандорина). Pozycja tego autora na rynku rosyjskojęzycznym znalazła odzwierciedlenie dwa lata temu w postaci specjalnej edycji czytnika książek firmy Onyx Boox C63, nazwanej jego imieniem. O wyjątkowości urządzenia, decydowały zarówno specjalnie zaprojektowane drobiazgi w postaci pudełka czy okładki na czytnik jak i znaczna modyfikacja wyglądu interfejsu wykonana przez firmę eBook Applications z udziałem Borisa Akunina.

 

Pudełko Akunin Booka (źródło: www.mobile-review.com)

 

W czytniku znajdowało się 14 powieści ze wspomnianej serii o Fandorinie w wersji ilustrowanej, odsyłacze do innych jego książek oferowanych przez księgarnię i bloga autora (http://borisakunin.livejournal.com). Specjalny model sprzedawany był pod nazwą „ONYX C63L Akunin Book” w cenie prawie 11 tys. RUB (ok. 650 PLN).

 

Akunin Book w okładce (źródło: www.mobile-review.com)

 

Ośmiornica (ros. Осьминог) to nowy projekt Borisa Akunina prowadzony we współpracy z wcześniej wspomnianą firmą przygotowującą stylizowany czytnik e-booków. Nazwa została wybrana ze względu na umiejętność plucia atramentem przez te zwierzęta. Pierwsza część została właśnie wydana w postaci aplikacji na urządzenia mobilne. Nosi tytuł „Sulagina” (ros. „Сулажин”), którego nie jestem w stanie z całą pewnością przetłumaczyć bez znajomości tekstu (a pewnie nawet go znając, możliwe że dlatego nie jestem tłumaczem literatury rosyjskiej...). To historia, w której czytelnik sam wybiera kierunek, w którym chce podążać wraz z bohaterami. Autor zastrzega, że to tylko gra ale także coś więcej (psychozabawa?). Akunin napisał na swoim blogu, że pierwszym krokiem jest już podjęcie decyzji, czy w ogóle pobrać aplikację :) Początkowy rozdział jest bezpłatny. Za kolejne (dwa) etapy trzeba jednak zapłacić, co autor tłumaczy prawami kapitalizmu.

 

Tytułowa sulagina

 

Boris Akunin we wstępie ostrzega, że wybierając kolejne ścieżki w podążaniu do końca tekstu, trzeba uważnie słuchać swojego wewnętrznego głosu. „Na koniec dowiecie się, jakim jesteście człowiekiem”- mówi. Bo mamy tu do czynienia nie tylko z literacką grą ale i testem psychologicznym. A zakończeń może być osiem. Dotarcie do jednego z nich zależy od trzech wyborów dokonywanych wcześniej przez czytelnika w trakcie lektury.

 

Słowo wstępne od autora

 

Wielowątkowa i „wielozakończeniowa” powieść nie jest oczywiście zupełną nowością. Choćby od momentu upowszechnienia języka HTML i stron WWW, słyszałem wiele razy o nowych możliwościach konstruowania e-booków czy nawet książek papierowych. Według tych przewidywań, już lata temu powinny być powszechnie dostępne i niezwykle popularne interaktywne książki, filmy czy gry z różnymi zakończeniami. Jak jest w rzeczywistości - każdy widzi. Może więc i projekt Borisa Akunina to tylko efemeryda, albo po prostu sposób na skłonienie szerszej rzeszy rosyjskojęzycznych czytelników do zapłacenia za elektroniczną wersję powieści?

 

Struktura powieści "Sulagina" Borisa Akunina

 

Póki co, zaprosić do zabawy mogę tylko osoby znające język rosyjski. Nie ma tłumaczeń na inne języki. Zabawa nie jest najtańsza, bo kompletna historia kosztuje 47,99 PLN (Goole Play), a autor zaznacza, że może to być nawet 40% taniej niż zakup rozdział po rozdziale. Ale jeśli projekt odniesie sukces, to kto wie, może i będzie wersja po polsku....?

 

Całość można zakupić za 47,99 PLN (Google Play)

 

Oficjalna strona projektu: http://osminogproject.com

Film reklamujący projekt: https://vimeo.com/163274547/1f6ab773f4