905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Calibre - jak to jest zrobione? Kopia zapasowa katalogu e-booków i ustawień programu

Im więcej e-booków tym bardziej należy o nie dbać. Każdemu zapewne zdarzyło się kiedyś skasować przez przypadek jakiś plik. Aby uniknąć trudnych do odrobienia strat, warto zawczasu wykonywać kopie zapasowe zawartości dysku. Dotyczy to również książek elektronicznych, nawet tych przeczytanych. Może za jakiś czas będzie je chciał przeczytać ktoś z rodziny? A może sami będziemy chcieli wrócić do dawnej lektury? Co prawda większość polskich księgarń pozwala na przechowywanie naszych zakupów na wirtualnych półkach, ale i one mogą mieć kłopoty lub zmieniać zasady działania bez uprzedzenia. Niedawna likwidacja moich kont w internetowych księgarniach Nexto, Allegro i Booxsource jeszcze bardziej mnie do tworzenia kopii zapasowych przekonuje. Koniec końców to zawsze na użytkownika spada obowiązek dbania o jego dane. Jednocześnie muszę nadmienić, że jestem człowiekiem starej daty i wciąż nie do końca wierzę w internetową chmurę. Szczególnie wrażliwe dane przechowuję lokalnie. Czuję się z tym lepiej.

 

Likwidacja księgarni Booxsource

W liście o likwidacji sklepu Booxsource otrzymałem informację, że „Sklep BOOXSource zostanie niedługo wygaszony, a cały ruch przekierowany na Midiapolis. Twoje Konto BOOXSource zostało przeniesione do Midiapolis, ale nie jego dane, jak historia zakupów, dlatego prosimy o jak najszybsze pobranie plików i ich zarchiwizowanie”. Jednak, mimo zapewnień, moje konto jednak nie zostało tam przeniesione.

 

Moja biblioteczka e-booków rozrosła się w ostatnich latach do kilkuset pozycji. Jedynie program calibre ratuje mnie przed zagubieniem się w moim własnym księgozbiorze. Ostatnio nawet, dla lepszej orientacji, zacząłem zaznaczać sobie z jakiej księgarni pochodzi dany plik. Program jest bezpłatny, cały czas rozwijany i będą pojawiać się w nim nowe funkcje. Czego chcieć więcej? I tak dochodzimy do wprowadzonej właśnie nowej funkcji - kopii zapasowej. Póki co, nie wszystko zostało w tej części programu przetłumaczone na język polski, ale działa sprawnie. Funkcja „Export/Import all calibre data” to w zasadzie zapis nie tyle samego księgozbioru co wszystkich ustawień programu. Może więc (poza archiwizacją) służyć także do migracji biblioteczki z jednego komputera na drugi.

 

Skąd pobrać calibre

Calibre jest najbardziej wszechstronnym i zarazem bezpłatnym programem do zarządzania katalogiem e-booków (źródło: http://calibre-ebook.com/download)

 

Poniżej przedstawiam sposób wykonania kopii zapasowej księgozbioru i ustawień calibre. Mam nadzieję, że zachęci to kolejne osoby do wykorzystania programu. Podczas pisania niniejszego tekstu, korzystałem z dwóch kopii programu w wersji 2.47 64-bit dla MS Windows. 

 

Zapis kopii katalogu e-booków i ustawień calibre

Uruchomienie procesu eksportu danych ukryte jest w menu "calibre", które należy otworzyć przez tupnięcie na niewielkiej strzałce po prawej stronie od napisu/ikony.

 

eksport e-booków z calibre

Nowa funkcja eksportowania i importowania ustawień programu znajduje się w menu "calibre"

 

Okno dialogowe eksportu lub importu e-booków z calibre

W celu zapisania danych należy wybrać opcję "Export all your calibre data"

 

Wybór lokalizacji biblioteczki calibre

Kolejnym krokiem jest wskazanie katalogu zawierającego bazę książek programu

 

Wybór katalogu do backupu e-booków

Programowi należy wskazać pusty katalog, do którego zostanie zapisana kopia

 

eksport katalogu e-booków i ustawień calibre

Czas eksportowania danych zależy m.in. od objętości księgozbioru

 

Pliki backupu calibre

W moim przypadku zostały utworzone cztery pliki part-0001.calibre-data, part-0002.calibre-data itd., po około 1 GB każdy

 

Pliki utworzone przez funkcję eksportu zawierają katalog książek jak i ustawienia programu, w tym również zainstalowane samodzielnie wtyczki. 

 

Odtworzenie kopii katalogu e-booków i ustawień calibre

 

Wybór katalogu gdzie jest kopia zapasowa calibre

Po wybraniu z menu opcji "Export all your calibre data" oraz "Import previously exported data" należy wskazać lokalizację wcześniej zapisanych plików part-*.calibre-data

 

Katalog, gdzie jest kopia zapasowa calibre

Pliki kopii zapasowej nie są widoczne w oknie wyboru, trzeba więc pamiętać miejsce zapisu

 

Import z kopii do calibre

Import z kopii zapasowej możliwy jest tylko do pustego katalogu

 

Lokalizacja księgozbioru calibre

Od tej pory to będzie lokalizacja księgozbioru

 

Import z kopii zapasowej do calibre

Importowanie trwa... a po zakończeniu calibre i jego biblioteczka jest odtworzoną kopią

 

Podsumowanie

Nie ma konieczności korzystania z opisanej powyżej funkcji do tworzenia kopii zapasowej księgozbioru. Jeśli na przykład chcemy mieć kopię tylko katalogu e-booków, wystarczy samodzielnie archiwizować katalog, w którym calibre je przechowuje. Można do tego użyć powszechnie dostępnych programów pakujących lub wykonujących kopie zapasowe (backup). Ale jeśli chcemy mieć kopię zapasową również naszych ustawień i ulubionych wtyczek, albo potrzebujemy przenieść wszystko do nowej instalacji calibre, warto skorzystać z opisywanej funkcji programu.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to