866 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe czytanie

Czytniki książek elektronicznych, e-booki. Recenzje i testy: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Cybook, Icarus, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. Kontakt: cyfranekblog@protonmail.com.

Papier elektroniczny trafia na przystanki autobusowe w Londynie

Papier elektroniczny pomału trafia w kolejne miejsca. Mieliśmy najpierw wyświetlacze z cenami w sklepach (np. Tesco), potem trochę większe tabliczki informacyjne w marketach elektronicznych. A teraz czas na trochę większy format - przystanki autobusowe. 

 

Jeden z pierwszych przystanków z e-papierowymi ekranami (źródło: bbc.com)

 

W Londynie testowane są właśnie tablice informacyjne wyświetlające bieżące dane na temat ruchu autobusów miejskich, rozkłady jazdy oraz mapy połączeń. Pomysł sam w sobie nie jest nowy, podobne rozwiązania są również w Polsce. Wykorzystanie ekranów z papieru elektronicznego niesie ze sobą kilka potencjalnych korzyści. Po pierwsze pozwala to zwiększyć czytelność informacji w pełnym świetle słonecznym. Nie bez znaczenia jest też dużo mniejsza prądożerność takiego rozwiązania. Tablice informacyjne wyposażone są także w oświetlenie, które zasilane jest energią elektryczną pozyskiwaną przy użyciu paneli słonecznych. 

 

Przystanki autobusowe w Londynie z nowymi wyświetlaczami z e-papieru (źródło: bbc.com)

 

Projekt działa już na czterech przystankach w Londynie. Oby zamontowane tam ekrany były lepiej zabezpieczone przed rozbiciem niż te, które są w czytnikach... Pozostaje mieć nadzieję, że akcja się rozszerzy na pozostałe 19 tysięcy londyńskich przystanków. Bo im większa skala zapotrzebowania na e-papierowe ekrany, tym powinny być one tańsze i bardziej dostępne na rynku.

 

[Aktualizacja 23 XII 2015 r.]

Dziękuję RobertKov za komentarz i wyszukanie na Twitterze zdjęć z e-papierowego przystanku. Realizacją projektu chwali się brytyjska agencja reklamowa Technoframe. Wklejam fotografie także poniżej.

 

Wyświetlacz z papieru elektronicznego na przystanku w Londynie, poniżej widoczne trzy przyciski włączające oświetlenie, informacje o najbliższych przyjazdach tradycyjny rozkład jazdy (źródło: twitter.com)

 

Wyświetlacz w nocy z włączonym oświetleniem (źródło: twitter.com)

 

Zbliżenie na ekran z papieru elektronicznego, widoczna informacja o bieżącym ruchu autobusów (źródło: twitter.com)