905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Send-to-PocketBook - nowa usługa w czeskich księgarniach e-booków

 

Czeskie e-księgarnie wprowadziły właśnie nową usługa przesyłania e-booków do czytników PocketBook. To pomysł na kolejne udogodnienie dla czytelników, obok znanej z polskich sklepów wysyłki do chmury Dropboksa lub bezpośrednio na czytniki Kindle.

 

Usługa Send-to-PocketBook trafiła właśnie do czeskich księgarń sprzedających e-bboki

 

Send-to-PocketBook

Czytniki PocketBook wyposażone w łączność bezprzewodową można wypełniać książkami na kilka sposobów. Jednym z nich jest wysyłka dokumentów na unikalny adres pocztowy, przypisany do czytnika. Użytkownicy mogą wysyłać samodzielnie książki pocztą elektroniczną, a po wywołaniu w czytniku aplikacji Send-to-Pocketbook są one pobierane przez wi-fi do osobnego katalogu w czytniku i od razu gotowe do lektury. Urządzenia tej firmy nie są jedynymi, która posiadają takie możliwości. „Od zawsze” miały takie rozwiązanie czytniki Kindle (send to Kindle). Inni producenci wdrażają podobne rozwiązania, choćby przez synchronizację z dyskami wirtualnymi (np. Dropbox) czy wysyłkę przez usługę Pocket (czytniki Kobo).

 

Czeska księgarnia rajknih.cz jest jednym ze sklepów oferujących wysyłkę nie tylko na Kindle ale i na PocketBooki

 

Send-to-PocketBook w praktyce księgarskiej (w Republice Czeskiej)

Według szacunków udziału poszczególnych marek czytników na polskim rynku, PocketBook może mieć drugie lub trzecie miejsce (po czytnikach z rodziny Kindle). Analogiczna sytuacja jest u naszych południowych sąsiadów. Wysyłka na czytniki Amazona jest u nas chlebem powszednim, więc wprowadzenie jej u Czechów nie jest dla nas niczym nowym. Ale integracja z PocketBookami to coś, czego u nas w księgarniach brak. Można się więc spodziewać, że i nasze księgarnie będą wprowadzać podobną usługę, aby przyciągnąć do siebie użytkowników PocketBooków. Postanowiłem przyglądnąć się, jak to działa w Czechach.

 

Księgarnia na potrzeby nowej usługi przygotowała ilustrowany poradnik dla swoich klientów

 

Współpraca z czytnikami PocketBook jest nową funkcją, wprowadzaną niedawno przez czeskie księgarnie. Została już dobrze zaimplementowana, choć księgarnie jeszcze nie wszędzie uzupełniły informacje o niej i wyjaśnienia jak z niej korzystać. Skorzystanie z niej po raz pierwszy może jednak wymagać trochę wysiłku od użytkownika. Pierwszym, co daje się zauważyć w menu głównym na przykład księgarni rajknih.cz, jest podział na książki dla Kindle ("e-knihy pro Kindle") i dla PocketBooków ("e-knihy pro PocketBook"). Trochę to dziwne, że „dyskryminowani” są posiadacze czytników innych marek, ale może takie są realia czeskiego rynku. Na szczęście są też wydzielone kategorie literatury lub po prostu wszystkie e-knihy.

 

"Novinka", czyli nowe kategorie księgarskie - e-książki dla PocketBooków oraz dla Kindle

 

Pierwsze kroki z usługą Send-to-PocketBook wymagają rejestracji w usłudze oferowanej przez producenta czytnika. Aby ją aktywować należy w swoim urządzeniu wejść do menu Ustawienia/Konto i synchronizacja/Send-to-Pocketbook. Najważniejszy krok polega na podaniu swojego adresu pocztowego. Otrzymamy na niego odsyłacz do aktywacji oraz unikalny, nadany czytnikowi adres, na który należy wysyłać dokumenty. Wysłane na taki adres książki trafiać będą do czytnika automagicznie (przy załączonym wi-fi) lub po ręcznym wywołaniu usługi w czytniku. Drugi warunek rozpoczęcia korzystania z usługi to oczywiście posiadanie aktywnego konta w księgarni (z potwierdzonym adresem poczty elektronicznej).

 

Aby uruchomić usługę, na koncie w księgarni musimy podać adres naszego czytnika nadany w usłudze Send-to-PocketBook

 

Posiadając konto z potwierdzonym adresem poczty elektronicznej, można w ustawieniach podać również adres naszego czytnika (naszych czytników), na który będą wysyłane książki

 

Kiedy już znamy adres pocztowy czytnika, kolejnym krokiem jest jego podanie we własnych preferencjach księgarni. W tym momencie pierwsza książka może zostać do nas wysłana. Nie oznacza to niestety, że od razu będziemy się nią cieszyć. Do tego (ale tylko za pierwszym razem) trzeba jeszcze chwilę cierpliwości. Konfiguracja usługi chroni nasz czytnik przez niechcianymi przesyłkami, w związku z tym adres księgarni traktowany jest jako niezaufany. Tak więc za pierwszym razem (trzeba się uzbroić w cierpliwość, może to potrwać kilkanaście minut) otrzymamy od PocketBooka znowu prośbę o autoryzację nowego adresu, z którego będą do nas trafiać przesyłki. Po zatwierdzeniu wszystko już powinno działać bez dalszej ingerencji ze strony użytkownika.

 

Aby księgarnia mogła nam wysyłać książki na czytnik, musimy zaakceptować ją jako zaufanego nadawcę. Wystarczy wybrać odsyłacz zamieszczony w zapytaniu przysłanym z usługi PocketBook Sync

 

W czeskim sklepie rajknih.cz wyraźnie widoczne są przy książkach przyciski aktywujące wysyłkę do czytników („Poslat do PocketBook”, „Poslat do Kindle”) oraz wskazówki jak czytać w aplikacji Wooky. Trochę dziwny jest dla mnie brak możliwości w księgarni rajknih.cz zwykłego pobrania pliku EPUB czy MOBI na dysk komputera. Co mają robić posiadacze innych czytników? Tym bardziej, że pliki EPUB wydają się być zabezpieczone znakiem wodnym a nie DRM. Być może jest to sposób na ograniczenie możliwości powielania kopii książkowych plików? Inne czeskie księgarnie oferujące wysyłkę na czytniki PocketBooka (np. media.alza.cz) dają osobno możliwość pobrania pliku na komputer.

 

Mój pierwszy "nákup" ma trzy opcje wysyłki - PocketBook, Kindle i aplikacja Wooky

 

Podsumowanie

Zapewne przynajmniej niektóre polskie księgarnie mogą uruchomić podobną usługę. Są takie, które nie mają wysyłki na Kindle czy Dropboksa. Zapewne Send-to-PocketBook jest jedną z dróg poszerzania kręgu potencjalnych odbiorców zarówno samych czytników tej firmy jak i e-książek.

 

Pierwsza książka z czeskiej księgarni dotarła do mojego PocketBooka, kiedy taka funkcjonalność w Polsce?

 

P.S.

Tekst został równolegle opublikowany gościnnie na blogu swiatczytnikow.pl.