905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Recenzja: "Od Z do A", czyli jak się to robi po "amazońsku"

Colin Bryar i Bill Carr, autorzy książki „Od Z do A. Jak to zrobiliśmy? Tajniki, zasady i sekrety Amazona” mają na potwierdzenie tezy zawartej w tytule jeden korony argument – Amazonowi faktycznie dużo się udało zrobić. Ale nie zmienia to faktu, że sama książka jest dla mnie największym czytelniczym rozczarowaniem tego roku. Może to dlatego, że nie spodziewałem się podręcznika dla pilnych i niezbyt uważnych studentów kierunku MBA, lecz fascynującej opowieści o wzroście potęgi giganta handlu internetowego, który zamienił się w internetowego giganta jako takiego. Na początku więc muszę zaznaczyć, że książka może mieć wartość dla osób, które w celach zawodowych lub dla zaliczenia jakiegoś przedmiotu na studiach, śledzą mechanizmy działania wielkich korporacji. Nie jest tak w moim przypadku. Choć tematyka związana z firmami związanymi z nowoczesnymi technologiami mnie pociąga, i choć czytałem już nieźle napisane opracowania na ten temat, to moim zdaniem na pewno recenzowana książka do takowych nie należy.

 

Amazonowy paczkomat (Kilonia, sierpień 2019 r.)

 

Opowieść o „amazońskim” stylu działania była dla mnie przeraźliwie nudna. Głównie dlatego, że miałem wrażenie, jakby cały czas za plecami autorów stali prawnicy, czuwający nad tym, aby nie powiedzieć czegoś kontrowersyjnego o opisywanej firmie, a w szczególności o jej szefie. O sekretach nie wspominając. Jeff Bezos, człowiek, który jest obecnie zapewne najbogatszym człowiekiem na świecie, na pewno ma wiele pozytywnych cech, które go na to miejsce doprowadziły. Z książki można odnieść wrażenie, że jest też nieomylnym wizjonerem i gdyby nie projekty, które w Amazonie nie wypaliły, można by w to w zasadzie uwierzyć.

 

Infografika na temat Amazonu w Polsce opublikowana przy okazji ogłoszenia otwarcia amazon.pl (źródło: mat. prasowe Amazon)

 

Drugą wadą omawianej publikacji jest powtarzanie w kółko tych samych frazesów dotyczących mechanizmów działających w Amazonie i stojących za jej sukcesem. Często niestety bez poparcia ich jakimiś konkretami. A jak już jakieś konkrety padają, to nie wywołują mojego „łoł!”. Okazuje się, że na przykład w Amazonie „odkryto”, że jeśli ktoś się zajmuje w pracy jednym problemem to może go rozwiązać zapewne lepiej niż gdy musi się zajmować dziesięcioma rzeczami na raz i naraz. A co jeśli coś nie wypaliło? Odpowiedź jest prosta: na pewno działaliśmy nie po „amazońsku”! Co oznacza „działanie po amazońsku”? Jak wywnioskowałem z recenzowanej książki (i wcześniejszych lektur na ten temat), oznacza to głoszenie wszem i wobec, że firma ma jeden cel – dostarczenie rzeczy, które klienci będą uwielbiać. Nie, że będą potrzebne, przydatne, czy po prostu dobre. Muszą być uwielbiane! Dopiero, gdy się przyglądnąć bliżej, to okazuje się, że może być też coś innego, co napędza całą akcję. Autorzy nie stawiają pytania – co wtedy, gdy klienci pokochają i oszaleją z zachwytu na punkcie produktu, który im Amazon dostarczył ale nie przyniesie odpowiednio wysokich zysków firmie? A szkoda, przydało by to realizmu książce. Ale w sumie po co takie pytanie stawiać, gdy odpowiedź jest prosta i każdy kto nie wierzy w reklamowe slogany udzieli jej sobie sam.

 

Firma Sony wypuściła pierwszy czytnik książek elektronicznych, ale to Amazonowi udało się takie urządzenie pod nazwą Kindle wypromować na całym świecie. Na zdjęciu ostatni czytnik japońskiego producenta - Sony PRS-T3

 

Niezłym przykładem ilustrującym sposób myślenia pokazany w książce jest projekt amazonowego smartfona. Amazon się spóźnił, nie był pierwszy. Firmie trudno więc było opracować produkt, który by się przebił na rynku. Amazon próbował wejść na rynek, na którym już wcześniej było sporo niezłych konkurentów. Po nieco ponad roku od premiery, telefon po cichu wycofano z rynku. Jak to się ma do szumnych deklaracji na temat amazońskiego działania, oceńcie sami.

 

Firmy często decydują się nie podejmować różnych inicjatyw, jeśli te miałyby nie przynieść oczekiwanych zwrotów w ciągu kilku lat. Amazon trwa przy swoim pomyśle przez pięć, sześć, a nawet siedem lat – regularnie analizując poziom nakładów, wyciągając wnioski i wprowadzając usprawnienia – aby dać mu szansę.”

Colin Bryar, Bill Carr „Od Z do A. Jak to zrobiliśmy? Tajniki, zasady i sekrety Amazona”

 

Colin Bryar, Bill Carr „Od Z do A. Jak to zrobiliśmy? Tajniki, zasady i sekrety Amazona”

 

Podsumowując, jeśli nie jesteś studentem MBA, który na egzaminie chce błysnąć zgrabnymi hasłami ze świata menedżerów wielkiego biznesu lub nie jesteś takowym menedżerem, to wiedz, że o Amazonie jest kilka lepiej napisanych książek po które bardziej warto sięgnąć. Jak dla mnie strata czasu.

 

Recenzowanego e-booka „Od Z do A. Jak to zrobiliśmy? Tajniki, zasady i sekrety Amazona” Colina Bryara i Billa Carry można kupić m.in. w księgarni Ebookpoint.

 

 Dolina Krzemowa w literaturze

 

„Piloting Palm” Andra Butter, David Pogue

„Innowatorzy” Walter Isaacson

„Steve Jobs” Walter Isaacson

„Jednym kliknięciem” Richard L. Brandt

 

Jeff Bezos i era Amazona. Sklep, w którym kupisz wszystko” Brad Stone

Bezonomika. Jak Amazon zmienia nasze życie i czego uczą się od niego najlepsze firmy na świecie” Brian Dumaine

„Netflix. To się nigdy nie uda” Marc Randolph

„Zła krew” John Carreyrou

„Republika Samsunga. Azjatycki tygrys, który podbił świat technologii” Geoffrey Cain

„Od Z do A. Jak to zrobiliśmy? Tajniki, zasady i sekrety Amazona” Colin Bryar, Bill Carr