905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Recenzja: „Ferdinand Porsche. Ulubiony inżynier Hitlera”

W książce „Ferdinand Porsche. Ulubiony inżynier Hitlera” opisano z jednej strony kamienie milowe zawodowej kariery konstruktora, z drugiej całkiem sporo miejsca poświęcono także jego konstrukcjom. Za zdecydowanie słabą stronę książki uznaję mnożące się opisy kolejnych modeli silników, które powstawały głównie w okresie międzywojennym. Pierwszy opis próbowałem zrozumieć, przy piątym przeleciałem tekst wzrokiem. Ale już przy nastym akapicie wskazującym niuanse różniące kolejną wersję od poprzedniej, zwyczajnie pominąłem całość opisu. I tak dość konsekwentnie postępowałem przez sporą część pierwszej połowy książki. Pod tym względem publikacja nadaje się raczej dla znawców i pasjonatów tematu. Ja wymiękałem...

 

Volkswagen garbus na Durbar Square w Patanie (Nepal, 2003 r.)

 

Ramię dźwigni było wprowadzane w ruch przez poziomy pręt przytwierdzony do trzpienia od strony dopływu powietrza do silnika. Pręt ten służył jako cięgno i do sprężania. Poruszany w górę przez popychacz na jego spodzie, otwierał zawór wylotowy, a ściągany w dół – zawór wlotowy. W rozwiązaniu opatentowanym przez Fiata podobny efekt ściągania, związany z pokonywaniem oporu sprężyny płytkowej, uzyskiwano za sprawą zastosowania jeszcze mocniejszej sprężyny zwojowej przy popychaczu, który wywierał nacisk na garb krzywki. Z kolei Porsche znalazł bardziej eleganckie rozwiązanie tego problemu: dwie krzywki, rozmieszczone obok siebie, ograniczały ruchomość pręta. ”

Karl Ludvigsen „Ferdinand Porsche. Ulubiony inżynier Hitlera”

 

Na szczęście te techniczne opisy dotyczące mocy i szczegółów rozwiązań technicznych w kolejnych prototypach to około jedna piąta książki i nawet dla takiego laika jak ja okazały się do przełknięcia (ominięcia). A to dlatego, że nie przesłaniają one największych atutów opracowania, a mianowicie całkiem sporej garści informacji na temat zarówno kolejnych pomysłów Porschego jak i jego życiowych perypetii. Nie bez znaczenia są liczne zdjęcia ukazujące zarówno samego konstruktora czy osiągnięcia.

 

W sumie po książkę sięgnąłem głównie ze względu na ciekawość dotyczącą „garbusa”, a okazało się, że poznałem człowieka, który przez całe zawodowe życie pchał do przodu zarówno przemysł samochodowy jak i lotniczy. I co dla mnie było dość zakasujące, związany był niezwykle silnie z wysiłkiem zbrojeniowym zarówno swojej pierwszej ojczyzny – Austro-Węgier jak i drugiej – III Rzeszy. Porsche, jak można się było domyślić po tytule książki, faktycznie jawi się też jako ulubiony inżynier Hitlera. Choć w pierwszej połowie XX wieku nie brakowało na terenie Niemiec niezwykle uzdolnionych ludzi, to wydaje się, że Porsche był wyjątkowo płodnym intelektualnie człowiekiem, który potrafił zgromadzić wokół siebie ludzi wspierających go pod wieloma względami. Dlatego wybaczam autorowi te liczne techniczne opisy i cieszę się, że po publikację sięgnąłem. Książkę mogę polecić nie tylko pasjonatom, ale też osobom zainteresowanym rozwojem dwudziestowiecznego przemysłu. Zadziwiające, jak wiele produktów wciąż obecnych na rynku, miało swoje początki ponad sto lat temu.

 

Karl Ludvigsen „Ferdinand Porsche. Ulubiony inżynier Hitlera”

 

Warto jeszcze dodać, że tytuł książki może być trochę mylący, ponieważ nacisk nie jest w niej położony wyłącznie na relacje pomiędzy Adolfem Hitlerem a Ferdinandem Porsche. Choć przyznam, że całkiem sporo i o tej stronie życia konstruktora się dowiedziałem. Jednak, co tu dużo gadać, książki z „Hitler” w tytule pewnie nieźle się u nas sprzedają, nie dziwi więc zabieg wydawcy.

 

E-book „Ferdinand Porsche. Ulubiony inżynier Hitlera” Karla Ludvigsena oferuje m.in. księgarnia Ebookpoint czy LitRes (w LitRes podając kod 10CYFR przy zakładaniu konta – zakładka „Kupon” – można otrzymać 10 PLN zwrotu za zakupy o wartości 20 PLN).