874 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

PocketBook aktualizuje w czytnikach... przeglądarkę internetową

 

Najbliższa aktualizacja oprogramowania wewnętrznego czytników PocketBook Touch HD oraz Touch HD 2 (firmware w wersji 5.18.421) wprowadzi nową wersję przeglądarki internetowej. Na razie pojawiła się wersja testowa oprogramowania oznaczona datą 20 VI 2018 r. Do ukazania się wersji finalnej może ona ulec zmianie, ale pokazuje, w którą stronę pójdą zmiany.

 

Wkrótce do PocketBooków trafi nowe oprogramowania wraz z odmłodzoną przeglądarką WWW

 

Przeglądarka WWW ma być teraz szybsza i lepiej wspierać przeglądanie stron internetowych (HTML5, Java Script, CSS 3). Wiemy, jak wiele mogą one zawierać śmieci. Przeglądarki zainstalowane w czytnikach zwykle sobie z nimi nie radzą.

 

Przeglądarka WWW w czytnikach PocketBook może teraz zapisywać i wyświetlać strony internetowe off-line

 

Wprowadzenie nowego, szybszego silnika przeglądarki internetowej nie jest chyba celem samym w sobie. Spodziewam się, że może to służyć przede wszystkim optymalizacji działań czytnika w tle, na przykład lepszej komunikacji z księgarskimi serwerami. Ale przy okazji, dokonano również kilku ciekawych zmian.

 

Listę pobranych stron WWW można teraz wyświetlić w przeglądarce

 

Najważniejsza z nich to możliwość zapisywania stron WWW do przeglądania bez podłączenia z siecią (tryb off-line). Teraz w przeglądarce internetowej można z menu wybrać opcję zapisu otwartej strony do pamięci czytnika. Nie jest to niestety plik EPUB, lecz HTML z rozszerzeniem *.mhtml. Przy odczytywaniu tak zapisanego pliku trzeba korzystać z przeglądarki internetowej. Nie odczytuje ich PB Reader, odpowiedzialny za wyświetlanie e-booków w czytniku. Pobrane strony WWW wyświetlają się jednak w księgozbiorze. Pliki umieszczone są domyślnie w katalogu „Downloads”. Jednak ich otwarcie zawsze powoduje uruchomienie przeglądarki WWW. Daje to mniejszy komfort czytania w porównaniu z e-bookami, ale przynajmniej działają przyciski zmiany stron i nie trzeba przesuwać tekstu palcem.

 

Wyszukiwanie tekstu na stronie WWW

 

Przeglądarka WWW zyskała również wyszukiwanie tekstu na stronach internetowych. W opcjach aplikacji dodano także możliwości zmiany kontrastu (korekcja gamma).

 

Aktualizacja zapewne wkrótce trafi do oficjalnej dystrybucji i będzie automagicznie pojawiać się na czytnikach. Jeśli ktoś chce ją wcześniej przetestować, jest do pobrania z oficjalnego serwera PocketBooka.

Poniżej przypomnę, jak można samodzielnie aktualizować firmware czytnika z pliku.

Oto, co trzeba zrobić:

- naładować baterię w czytniku;

- pobrać plik z zamieszczonego powyżej odsyłacza lub oficjalnej strony czytnika;

- wypakować pobrane archiwum;

- podłączyć czytnik do komputera kablem USB i skopiować wypakowany plik swupdate.bin do katalogu głównego w pamięci wewnętrznej czytnika (alternatywnie można też użyć karty pamięci i tam skopiować plik swupdate.bin);

- wyłączyć czytnik poprzez długie przytrzymanie wyłącznika;

- włączyć ponownie i przytrzymać klawisze „w przód” i „w tył” (te ze strzałkami);

- powinno wyświetlić się logo producenta;

- po puszczeniu przycisków powinien pojawić się napis „Updating software”, a w chwilę później rysunek, na którym zostanie pokazane, aby potwierdzić aktualizację przyciskiem „menu”;

- wybrać przycisk „menu” i czekać na zakończenie aktualizacji.

 

Po aktualizacji trzeba będzie zaakceptować warunki korzystania z czytnika. Mogą też się pojawić pytania o konfigurację niektórych usług. Ale z czytnika można korzystać bez żadnych dalszych „formalności”.

 

[Aktualizacja 28 VI 2018 r.]

Omawiana aktualizacja jest już dostępna oficjalnie na stronie wsparcia czytników. Dla PocketBooka Touch HD 2 tutaj, a dla PocketBooka Touch HD tutaj. Powinna także w najbliższym czasie pojawić się na czytnikach podłączonych do internetu (OTA).