905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Xiaomi Mi Smart LED Desk Lamp – recenzja lampki z regulowaną temperaturą barwową

 

Jakież paskudne oświetlenie zamontowane w czytniku książek spotkałem w pierwszym Nooku (Nook Simple Touch with GlowLight). Drażniące, nierównomiernie rozłożone, niebieskie światło, przekonało mnie wtedy, że mój Kindle 3 Keyboard nie potrzebuje zamiennika. Jednak ekran w Kindle Paperwhite 1 szybko skłonił mnie do zmiany zdania na temat wbudowanego oświetlenia. Zdarza się...

 

A Ty jaki chcesz mieć kolor ekranu Kindelka? Bardziej zimny (po lewej: 6500 K) czy ciepły (po prawej: 2700 K) w świetle lampki Xiaomi Mi Smart LED Desk Lamp?

 

Od tamtego czasu minęło sporo czasu, jednak raz po raz pojawiają się opinie, że komuś oświetlenie w jednym czytniku się podoba, a w innym nie. Niektóre z tych wypowiedzi, sprawiają wrażenie, jakby były produkowane przez agencje marketingowe, ale na pewno nie jest tak zawsze. Sam przecież recenzowałem już kilkanaście czytników książek z wbudowanym oświetleniem i zauważałem między nimi różnice.

 

Lekarstwem na nieodpowiednią barwę oświetlenia może być lampka ze znaczkiem Mi Home

 

Niedawno przeczytany komentarz do jednego z wpisów ze Świata Czytników, przypomniał mi moje pierwsze spotkanie z Nookiem. Ania napisała: „Wszystko ładnie, pięknie, szybka dostawa i w ogóle, ale nie potrafię pojąć, dlaczego w PW3 oświetlenie jest tak zimne, moje oczy niestety odbierają to bardzo niekorzystnie. Rozdzielczość jest świetna, ale oświetlenie wszytko psuje niestety (aż tęsknie za moim PW2) mam nadzieję, że firma nie będzie kontynuowała tego zimno-niebiesko-fioletowego trendu w kolejnych modelach...”. Dla mnie akurat czytniki Kindle mają oświetlenie raczej obojętne lub kremowe niż zimne. No cóż, każdy z nas postrzega świat, a światło w szczególności, trochę inaczej. Co zrobić, gdy ma się czytnik i temperatura barwowa oświetlenia nie jest odpowiednia? Na pomoc może przyjść dobre światło zewnętrzne, przynajmniej podczas lektury w domu.

 

Lampka Xiaomi Mijia Smart LED Desk Lamp ma możliwość zmiany temperatury barwowej światła, dlatego wybrałem ją do testów

 

Do testów oświetlenia, które można dopasowywać do własnych upodobań, wybrałem Xiaomi Mijia Smart LED Desk Lamp. Już sama nazwa dużo o niej mówi...

 

Xiaomi...

Produkty firmy Xiaomi są obecne w naszym kraju od paru lat, a to głównie dzięki smartfonom i znacznie tańszym zakupom, dokonywanym przez polskich klientów, w chińskich sklepach wysyłkowych. Sam jestem (od ponad półtora roku) zadowolonym użytkownikiem różnych produktów ze znaczkiem Mi. Głównie dzięki temu, że nie potwierdzają one tradycyjnego znaczenia słowa „chińszczyzna”. Mają minimalistyczne wzornictwo i bardzo dobrą jakość. Nie można o nich powiedzieć, że są bardo tanie, ale konkurują stosunkiem jakości do ceny. Do testów na potrzeby mojego bloga wybrałem więc także lampkę firmy Xiaomi.

 

Recenzowana lampka Xiaomi otrzymała nagrodę Good Design Award 2016

 

Recenzowany produkt otrzymał w 2016 roku nagrodę „Good Design Award”, przyznawaną przez Japan Institute of Design Promotion. Doceniając projekt, wskazano na jego minimalizm, funkcjonalność i jakość wykonania (http://www.g-mark.org/award/describe/43666).

 

Xiaomi Mijia Smart...

Recenzowana lampka Xiaomi współpracuje z aplikacją mobilną, wspólną dla produktów oznaczonych logo „Mi Home”. Są one wcieleniem idei „inteligentnego domu”, w którym współpraca i integracja otaczających nas urządzeń ma sprzyjać komfortowi życia. Jednym z takich urządzeń, które ostatniej zimy zdobyło sobie sporą popularność w naszym kraju jest na przykład oczyszczacz powietrza. W aplikacji można na bieżąco sprawdzać jakość domowego powietrza i zdalnie regulować pracę urządzenia. Podobnie jest w przypadku recenzowanej lampki.

 

Aplikacja dla iOS domyślnie uruchamia się w języku chińskim, ale można doszukać się angielskiego

 

Aplikacja dostępna jest na dwa mobilne systemy operacyjne – Android OS (4.0 lub nowszy) i iOS (7.0 lub nowszy). Ta pierwsza jest lepiej dopracowana. Wadą jest brak języka polskiego i uwzględnienia lokalizacji w krajach (w tym Polsce), gdzie Xiaomi nie ma oficjalnego przedstawicielstwa. Nie wiem dlaczego, ale nie udała mi się aktualizacja oprogramowania wewnętrznego lampki. Aplikacja mobilna pokazuje, że oryginalnie zainstalowaną wersję 1.2.6_24 mogę zmienić na 1.2.9_43. Ale przy każdej próbie otrzymuję informację o niepowodzeniu aktualizacji firmware'u. Jako, że lampka pracuje sprawnie, nie przejmuję się tym specjalnie. [Aktualizacja: po wybraniu w ustawieniach aplikacji języka angielskiego i lokalizacji w Chinach, kolejne aktualizacje oprogramowania przebiegają bez problemów]. Aplikacja ma ustawione cztery tryby świecenia: do czytania (światło bardziej białe), do pracy przy komputerze (bardziej ciepłe), automatycznego wyłączania oraz ustawienia użytkownika.

 

Sterowanie lampką może się odbywać przy pomocy aplikacji, która ma również zdefiniowane ustawienia m.in. do czytania (Reading) i korzystania z komputera (PC Mode)

 

Początkowo miałem ustawiony język aplikacji na domyślny, a lokalizację w Indiach. Po wybraniu języka angielskiego i lokalizacji w Chinach - pojawia się więcej opcji i do tego po angielsku, zamiast po chińsku (jak na zamieszczonych zrzutach ekranowych). Po zmianie regionu na "China mainland", udało się również wykonać aktualizację oprogramowania wewnętrznego (firmware) lampki, co wcześniej mi się nie udawało.

 

Wybranie w aplikacji mobilnej lokalizacji (Profile/Settings/Locale) "Mainland China" daje większe możliwości sterowania podłączonymi urządzeniami

 

 

Zarówno natężenie światła jak i temperaturę barwową można regulować ręcznie (pokrętłem w lampce) lub przy pomocy aplikacji (widoczna skala barwna u góry ekranu)

 

Lampka może też być obsługiwana w całkiem tradycyjny sposób i nie ma obowiązku podłączania jej do internetów. Znajdujące się na podstawce pokrętło jest wyłącznikiem, który służy jednocześnie do regulacji poziomu natężenia światła jak i (po wciśnięciu) do zmiany temperatury barwowej.

 

Lampka Xiaomi może być obsługiwana przy pomocy wyłącznika/pokrętła umieszczonego w podstawie

 

Xiaomi Mijia Smart LED...

Regulacja temperatury barwowej światła jest jednym z największych atutów recenzowanej lampki. Dzięki temu, można dopasować kolor oświetlenia do własnych upodobań czy pory dnia. Zgodnie z omawianymi wielokrotnie badaniami, niebieskie światło podczas wieczornej lektury źle wpływa na sen. Korzystając z lampki Xiaomi można zwiększać udział diod żółtych a zmniejszać białych i przechodzić w stronę światła o temperaturze bliższej 2700 K.

 

Element świecący stanowią 42 LEDy o różnej barwie

 

Światło w recenzowanej lampce generowane jest przez 42 LEDy, zamontowane naprzemiennie, o zimnej i ciepłej temperaturze barwowej światła. Są one zagłębione w ramieniu lampki i przysłonięte matowym plastikiem, dzięki czemu światło nie pada bezpośredni w oczy i jest rozproszone. Regulacja natężenia światła poszczególnych rodzajów świecących diod powoduje zmianę temperatury barwowej oświetlenia. Moim zdaniem zakres regulacji natężenia światła jest dobry, natomiast, chętnie bym widział w obudowie więcej LEDów o barwie ciepłej. Często, gdy włączam lampkę, mam wrażenie, że od ostatniego załączenia nastąpiło przesunięcie od żółci w stronę bieli.

 

Xiaomi Mijia Smart LED Desk Lamp

Konstrukcja lampki jest prosta i minimalistyczna. Kremowobiały kolor obudowy jest miły dla oka. Matowe wykończenie zmniejsza odbicia światła, które by mogły być przykre dla oczu. O ile regulacja kąta nachylenia ramienia z LEDami jest dobrze przemyślana, o tyle brakuje mi czasem regulacji pionowej czy na boki. Podczas pracy przy dużym biurku taka funkcjonalność zdecydowanie by się przydała, bo lampka jest dość wysoka, ma 40 cm.

 

Poziome ramię lampki Xiaomi połączone jest z podstawą zawiasem pozwalającym zmieniać jego kąt nachylenia ale nie wysokość. Czerwony kabel stanowi ciekawy akcent kolorystyczny

 

Gdzie kupić Xiaomi Mijia Smart LED Desk Lamp?

Większość chińskich sklepów, wysyłających zakupy do Polski, sprzedaje również recenzowaną lampkę. Nie jestem zainteresowany podróbkami, więc akurat droższe i markowe przedmioty kupuję raczej w znanych sklepach niż np. u nowych sprzedawców na Aliekspresie. Mój egzemplarz lampki Xiaomi pochodzi ze sklepu GearBest. Xiaomi Mijia Smart LED Desk Lamp można w nim kupić obecnie w cenie 39,99 USD. Przesyłka do Polski jest bezpłatna, ale długotrwała. Można także wybrać (dodatkowo płatną) dostawę firmą kurierską. Zakup o wartości poniżej 40 USD powinien być zwolniony z dodatkowych opłat w naszym kraju.

[Aktualizacja] Z kuponem NewXM, cena lampki powinna spaść do 36,99 dolarów amerykańskich.

 

Xiaomi Mi Smart LED Desk Lamp w ofercie sklepu GearBest

 

Podsumowanie

Xiaomi Mijia Smart LED Desk Lamp po prostu mi się podoba. Cieszy moje oczy od kilku tygodni i jak na razie, funkcjonuje bez problemów. Mnie najbardziej w niej odpowiada ciepła barwa światła i regulacja jego natężenia. Mogę ją polecić zarówno przy pracy z komputerem jak i do czytania, także na czytnikach. Zdalna regulacja natężenia i temperatury barwowej światła daje możliwość wykorzystania lampki również jako źródło „nastrojowego” światła.

 

Podczas zakupu, należy pamiętać, że w komplecie znajduje się ładowarka zintegrowana z chińskim typem wtyczki. Konieczna jest przejściówka, lub przedłużacz z uniwersalnymi gniazdkami (np. Xiaomi)

 

Porada konsumencka na dziś brzmi: jeśli szukasz lampki, której światło będzie można dostosować do własnych upodobań podczas lektury, to lampka Xiaomi jest dobrym pomysłem (pod warunkiem, że będziesz przy zakupie pamiętać o przejściówce na chińską wtyczkę).

 

Plusy:

- minimalistyczny design;

- solidne wykonanie;

- energooszczędna;

- regulacja temperatury barwowej światła;

- regulacja natężenia światła;

- współpraca z aplikacją Mi Home i Amazon Alexa (Echo, Dot);

- obsługa ręczna lub przy pomocy aplikacji mobilnej (iOS, Android).

 

Minusy:

- brak regulacji wysokości;

- zasilacz z chińską wtyczką (konieczna przejściówka do europejskiego gniazdka).

 

 

Dane techniczne:

Oznaczenie producenta: MJTD01YL

Zasilanie: 100-240 V (w zestawie zasilacz zintegrowany z chińską wtyczką);

Moc: 6W (42x 0,15 W)

Źródło światła: LED

Żywotność: 25 000 h

Jasność: 300 lumenów (regulowana)

Temperatura barwowa: 2700-6500 K (ciepły biały – zimny biały)

Łączność: Wi-Fi IEEE 802.11 b/g/n 2.4GHz

Kolor obudowy: biały

Wymiary: 445x150 mm

Oficjalna strona produktu: http://www.mi.com/en/smartlamp/

 

Korzystając z moich odsyłaczy przy zakupach, motywujecie mnie do dalszej pracy :)