905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

12 pytań z życia ulicy

Slumdog. Milioner z ulicy - Vikas Swarup

Już nie mogę znieść tych ciągłych dywagacji na temat wyższości ekranizacji nad pierwowzorem książkowym lub odwrotnie. Tym bardziej, że jestem zdecydowanie zwolennikiem wyższości książek nad ekranizacjami. A tu jeszcze się może okazać, że ekranizacja odbiega od pierwowzoru! I na dokładkę może być przez to niezłym filmem, twórczo traktującym literacki pierwowzór!! I na koniec jeszcze się okazuje, że ekranizacja bardziej mi się podobała od tekstu pisanego. Mam tego dość!

 

"Zasłona już się uniosła i ekran rozbłyska. Najpierw oglądamy reklamy. Cztery prywatnych firm i jedną rządową. Słuchamy, jak zostać prymusem w szkole i mistrzem krykieta jedząc na śniadanie płatki kukurydziane. Jak jeździć szybkimi samochodami i zdobywać przepiękne dziewczyny używając wody Spice Cologne ("Tego zapachu używa Armaan!" - woła Salim). Jak dostać awans i mieć śnieżnobiałe ubrania, używając mydła Roma. Jak żyć po królewsku, pijąc whisky Red & White. I jak umrzeć na raka płuc, paląc papierosy"

Vikas Swarup "Slumdog. Milioner z ulicy"


Ewentualnie i ostatecznie mogę przymknąć oko na wyższość filmu nad książką jeśli mówimy o "Slumdogu". Jedno i drugie bardzo mi się podobało. Film jest różny od książki jak jajecznica i jajka, jak pomarańcze i sok (pomarańczowy) a może nawet jak pszczoły i miód. To ostatnie chyba nie do końca trafione, hmm....

 

Kasa biletowa kina PVR Plaza (New Delhi, 2014 r.)


W każdym razie historia młodzieńca, który dzięki ciężkim doświadczeniom życiowym odpowiada na pytania w teleturnieju, zarówno w filmie jak i na papierze, wciągnęły mnie, porwały, odwirowały i wycisnęły głębokie piętno. Jak dobrze, że są tacy pisarze jak Vikas Swarup (choć nic innego jego autorstwa nie czytałem) i tacy reżyserzy jak Danny Boyle (choć nic innego jego autorstwa nie oglądałem).

 

Książkę można kupić w formie e-booka m.in. w księgarni Ebookpoint: Vikas Swarup "Slumdog, milioner z ulicy".