905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Aktualizacja: Oprogramowanie w wersji 5.16.8 dla (nowszych) czytników Kindle

 

Trudno narzekać na nadmiar możliwości w sekcji ustawień czytników Kindle. Inżynierowie Amazona zdają się wiedzieć lepiej, co właściciele urządzeń tej marki chcą mieć do dyspozycji. Brakuje więc wielu opcji, które od dawna mają konkurencyjne czytniki. Że o spolszczeniu menu nie wspomnę. Ale dziś ukazała się aktualizacja oprogramowania wewnętrznego, która tego nie zmieni. Choć przynajmniej doda jedną duperelę – możliwość ustawienia kiedy czytnik przejdzie samoczynnie w stan uśpienia.

 

Spis zmian w aktualizacji dla czytników Kindle oznaczonej numerem 5.16.8

 

 

Firmware oznaczone numerem 6.16.8 będzie wprowadzane stopniowo na najnowsze czytniki Kindle. Podobnie jak poprzednio, można zaktualizować Kindle 10, Kindle 11, Kindle Paperwhite 4, Kindle Paperwhite 5, Kindle Oasis 3 oraz Kindle Scribe. Według opisu podanego przez producenta wraz z najnowszą aktualizacją istotnej zmianie uległo jedno ustawienie. Można zdefiniować czas, po którym czytnik się uśpi (jeśli nie będzie używany). Opcja ta jest w menu ustawień (Settings), gdzie trzeba wejść do Device options/Sleep timer. Domyślnie jest to 10 minut, ale teraz można zmienić na wartości 5, 10, 15, 50 minut lub jedną godzinę. Druga zmiana to możliwość filtrowania wyników wyszukiwania według rodzaju subskrypcji i formatu dokumentu.

 

Jak zaktualizować firmware w Kindle?

Plik aktualizacyjny czytnik powinien otrzymać po podłączeniu do internetu (OTA). Ale czasem trzeba chwilę (znaczy nawet kilka tygodni) poczekać. Nie ma obowiązku instalowania aktualizacji, ale raczej warto ze względu na poprawki błędów. Można też aktualizować samodzielnie, korzystając z pliku, który udostępnia Amazon (ok. 230-280 MB).

 

Dla modeli oferowanych na naszym rynku, jest osobna strona w sklepie amazon.pl. Zatytułowano ją „Aktualizacje oprogramowania czytnika książek elektronicznych Kindle”.

 

Jeśli mamy czytnik, który nie był oferowany w Polsce, można skorzystać ze wspólnej (dla wszystkich kindelków) strony w niemieckim Amazonie. Nosi ona tytuł „Aktualizacje oprogramowania czytnika Kindle”. Pliki aktualizacyjne należy je pobierać z odsyłacza „Pobierz aktualizację oprogramowania” dla właściwego modelu czytnika.

 

Oficjalne nazewnictwo czytników Kindle bywa mylące. Poniżej zamieszczam więc przypomnienie powszechnie używanych i oficjalnych określeń:

 

Potoczna nazwa

Oficjalna nazwa w Amazonie

Bieżąca wersja oprogramowania (firmware)

Kindle Scribe

Kindle Scribe

5.16.8

Kindle 11

Kindle (11. generacja)

5.16.8

Kindle Paperwhite 5

Kindle Paperwhite (11. generacja)

5.16.8

Kindle Oasis 3

Kindle Oasis (10. generacja)

5.16.8

Kindle 10

Kindle (10. generacja)

5.16.8

Kindle Paperwhite 4

Kindle Paperwhite (10. generacja)

5.16.8

Kindle Oasis 2

Kindle Oasis (9. generacja)

5.16.2.1.1

Kindle 8

Kindle (8. generacja)

5.16.2.1.1

Kindle Oasis 1

Kindle Oasis (8. generacja)

5.15.1.1

Kindle Voyage

Kindle Voyage (7. generacja)

5.13.6

Kindle Paperwhite 3

Kindle Paperwhite (7. generacja)

5.16.2.1.1

Kindle Paperwhite 2

Kindle Paperwhite (6. generacja)

5.12.2.2

 

Czytnik z naładowaną do pełna baterią należy podłączyć do komputera przez kabel USB. Kindle powinien być widoczny jako zewnętrzny dysk. Pobrany wcześniej plik aktualizacyjny umieszczamy w katalogu głównym czytnika i wysuwamy go bezpiecznie, następnie odłączamy kabel.

 

Kolejny krok do tej pory polegał na otwarciu menu z głównego ekranu (w prawym górnym rogu) i wybraniu opcji Settings. Tam należało ponownie wejść do menu i wskazać „Update Your Kindle”. Tym razem u mnie taka operacja nie zadziałała. Pozycja menu „Update Your Kindle” była szara pomimo obecności pliku aktualizacyjnego w pamięci czytnika. Wyłączenie czytnika (okładką lub przyciskiem) spowodowało uruchomienie aktualizacji. Po kilku minutach zrestartował się z nową wersją oprogramowania wewnętrznego.

 

Odsyłacze do czytników, zawarte w tekście, są częścią programu afiliacyjnego Amazon