905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapowiedź: Nowa wersja czytnika Empik GoBook 2.0

W tym tygodniu Empik zapowiedział rychłe wprowadzenie na rynek nowej wersji firmowego czytnika. Empik GoBook 2.0, jak sama nazwa wskazuje, ma być uzupełnieniem wypożyczalni Empik Go.

 

Oficjalna zapowiedź premiery czytnika Empik GoBook 2.0 (źródło: fb.com)

 

Pierwszy Empik GoBook zadebiutował na rynku dwa lata temu. Recenzowałem go w maju 2022 roku. Przyglądnijmy się, co firma proponuje w drugiej odsłonie.

 

Empik GoBook 2.0

Podobnie jak w przypadku pierwszej wersji, także GoBook 2.0 jest odpowiednikiem obecnego już na rynku czytnika marki PocketBook. A konkretnie w tym przypadku jest to nowa kolorystycznie wersja modelu PocketBook Verse. W porównaniu do pierwszego GoBooka, nowością jest gniazdo USB-C. Wyraźnie zaznacza się także różnica w konstrukcji obudowy czytnika.

 

Najważniejszą nowością GoBooka 2.0 jest wprowadzenie gniazda USB-C (źródło: mat. prasowe Empik)

 

Porównanie podstawowych cech czytników Empik GoBook i Empik GoBook 2.0

 

Empik GoBook

Empik GoBook 2.0

ekran (przekątna)

15,2 cm (6”)

15,2 cm (6”)

ekran [piksele]

E-Ink Carta

1024×758 (212 ppi)

E-Ink Carta

1024×758 (212 ppi)

płaski front

nie

nie

ekran dotykowy

tak

tak

wodoodporność

nie

nie

wbudowane oświetlenie

tak

tak

regulacja temperatury barwowej oświetlenia

tak

(SMARTlight)

tak

(SMARTlight)

pamięć wewnętrzna [GB]

8

8

procesor [GHz]

1,0 (dwurdzeniowy)

1,0 (dwurdzeniowy)

pamięć operacyjna RAM [MB]

512

512

masa [g]

155

182

wymiary [mm]

161,3×108×8

156×108×7,6

fizyczne przyciski zmiany stron

tak

tak

kolor obudowy

niebieski (Classic Blue)

turkusowy (Sky Lagoon)

Aplikacja Legimi

tak (po aktywacji)

tak (?)

Aplikacja Empik Go

tak

tak

dodatkowe uwagi

słowniki ABBY Lingvo (m.in. EN-PL), karta microSD do 128 GB, Send-to-PocketBook, Dropbox, wybudzanie przez okładkę, możliwość instalowania własnych czcionek i słowników, microUSB, 60 dni dostępu do Empik Go na start

słowniki ABBY Lingvo (m.in. EN-PL), karta microSD do 128 GB, Send-to-PocketBook, Dropbox, wybudzanie przez okładkę, możliwość instalowania własnych czcionek i słowników, 60 dni dostępu do Empik Go Mini na start, USB-C, opcja wyświetlania w trybie odwróconym

premiera rynkowa [rok]

2021

2023

cena katalogowa [PLN]

549

589

 

Empik GoBook 2.0 jest trochę mniejszy ale i cięższy od poprzednika. Wynika to ze wzmocnienia w nowym modelu konstrukcji wewnątrz obudowy. Wiadomo o tym dzięki zdjęciom ze środka PocketBooka Verse Pro, które pokazał użytkownik jednego z niemieckich forów dyskusyjnych (więcej we wpisie „Jak wygląda PocketBook Verse Pro OD ŚRODKA?”). Fizyczne przyciski także są trochę mniejsze, tudzież przesunięte do dolnej krawędzi obudowy. Dwa środkowe klawisze są lekko wypukłe, co powinno ułatwić wyczuwanie ich pod palcami. Także z zewnątrz obudowa GoBooka 2.0 robi solidniejsze wrażenie.

 

Obudowa GoBooka 2.0 różni się od poprzednika nie tylko kształtem ale i wzmocnieniem konstrukcji czytnika od wewnątrz (źródło; mat. prasowe Empik)

 

Poza tym podstawowe parametry pozostają bez zmian. To urządzenie z tym samym dotykowym ekranem wykonanym w technologii papieru elektronicznego (E-Ink Carta) o przekątnej 6 cali (15,2 cm) i średniej rozdzielczości 212 ppi. Tego typu ekran jest bezpieczny dla oczu, wygląda podobnie jak kartka papieru. Wbudowane oświetlenie ekranu ma regulację temperatury barwowej, co ułatwia dopasowanie oświetlenia do osobistych upodobań czy warunków zewnętrznych. 8 GB pamięci wewnętrznej powinno wystarczyć na wgranie (bardzo) wielu książek, a w razie potrzeby jest do dyspozycji także gniazdo kart microSD (do 128 GB pojemności).

 

Oprogramowanie GoBooka 2.0 zapewne będzie takie jak w innych bieżących modelach marki PocketBook. Otrzymamy więc do dyspozycji także podobną funkcjonalność. Do ważniejszych cech należy zaliczyć rozbudowane możliwości zarządzenia czytnikową biblioteczką, obsługę wielu formatów plików, bezprzewodową wysyłkę e-booków do urządzenia dzięki usłudze Send-to-PocketBook no i oczywiście współpracę z wypożyczalnią Empik Go. W dotychczasowych komunikatach na temat nowego czytnika brak jest informacji, czy będzie na nim działać również wypożyczalnia Legimi, ale można się tego spodziewać. Tak było w przypadku poprzedniego modelu. Na potwierdzenie, jak to jest w GoBooku 2.0 trzeba będzie jednak poczekać do czasu rynkowej premiery. Empik GoBook w pierwszej wersji pracował sprawnie i stabilnie choć na pewno nie należał do najszybszych urządzeń na rynku. Z GoBookiem 2.0 zapewne będzie podobnie, powinien więc wciąż być przyzwoitym urządzeniem do codziennego czytania zarówno e-booków pochodzących z wypożyczalni, jak i samodzielnie wgranych plików.

 

Empik Go

Na czytniku Empik GoBook 2.0 można będzie oczywiście korzystać z e-booków dostępnych w wypożyczalni Empik Go. Trzeba pamiętać, że audiobooki i komiksy znajdujące się w ofercie, można wypożyczać tylko w aplikacji mobilnej. Jej instalacja jest konieczna (telefon, tablet), ponieważ tylko przez nią da się dodawać na własne konto interesujące nas tytuły. Znajdujące się na naszym koncie e-booki pobieramy na czytnik i potem są już traktowane jak inne książki (czyli są widoczne w biblioteczce, można w ich używać słowników, robić notatki itp.). Oczywiście dostęp do pobranych tytułów z Empik Go jest możliwy tak długo, jak opłacany jest abonament. Sam czytnik jest pełnowartościowym urządzeniem bez względu na to, czy abonament jest aktywny, czy też nie.

 

Obecnie w Empik Go są dwa miesięczne abonamenty: Go Mini i Go Plus. W pierwszym (za 24,99 PLN) uzyskujemy dostęp do dwóch tytułów miesięcznie, zaś w drugim (za 49,99 PLN) jest to osie tytułów. W wielu bibliotekach są obecnie dostępne także kody, które umożliwiają bezpłatny dostęp do oferty Empik Go (w tym oczywiście również na czytniku).

 

 

Empik GoBook 2.0 w przedsprzedaży (źródło: empik.com)

 

Empik GoBook 2.0 – gdzie kupić?

Czytnik można już zamawiać w przedsprzedaży w internetowym sklepie empik.com. Wyceniony został na 589 PLN. To o 10 PLN taniej w porównaniu do wspomnianego PocketBooka Verse w firmowym sklepie. Premierę rynkową nowego GoBooka przewidziano na 27 XI 2023 r. Można się spodziewać, że podobnie jak poprzedni model, także i Empik GoBook 2.0 będzie także dostępny od ręki w stacjonarnych sklepach Empik. Niższa cena i dostępność od ręki może być więc całkiem wygodną opcją w okresie przedświątecznych zakupów.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to