cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox.
Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...Na stronie pomocy Kobo pojawiła się informacja na temat obowiązkowej aktualizacji niektórych starszych modeli czytników tej marki. Już wcześniej użytkownicy tych urządzeń otrzymali powiadomienie na swoje skrzynki pocztowe. Choć na pewno nie wszyscy, bo do mnie na przykład taka informacja nie dotarła. A posiadam jeden z modeli Kobo, które są objęte wspomnianą akcją. Może to dlatego, że moja Kobo Aura ONE ma już wgrane oprogramowanie z grudnia 2022 r. A to wystarczy, aby się nie przejmować zapowiadanymi zmianami.
Na oficjalnej stronie wsparcia Rakuten Kobo podano informacje o obowiązkowej aktualizacji starszych czytników tej marki (źródło: help.kobo.com)
Niniejszy wpis kieruję więc na wszelki wypadek do użytkowników: Kobo Aura ONE (N709), Kobo Aura Edition 2 (N236), Kobo Touch 2.0 (N587), Kobo Glo HD (N437), Kobo Aura H2O (N250), Kobo Aura (N514), Kobo Aura HD (N204B), Kobo Glo (N613), Kobo Touch (N905, N905B, N905C). Na temat Kobo Mini pisałem osobno. Jeśli nie wiecie, który dokładnie model Kobo macie, można to sprawdzić na stronie pomocy „Find your Kobo eReader model name and number”. Przy okazji warto podkreślić, że Rakuten Kobo wciąż aktualizuje swoje czytniki, które były wyprodukowane nawet ponad dziesięć lat temu!
Aktualizację wymienionych czytników należy wykonać przed 25 maja 2023 roku. Do tego czasu będzie ona możliwa przez wi-fi (OTA). Natomiast po wspomnianej dacie, da się ją wykonać przy pomocy aplikacji Kobo Desktop lub z użyciem pliku pobranego np. ze strony KoboStuff. Więcej o aktualizowaniu z pliku można znaleźć we wpisie „Kobo – jak zaktualizować oprogramowanie (firmware)?”. Po tej akcji czytnik powinien mieć oprogramowanie wewnętrzne w wersji 4.35.20400 (grudzień 2022) lub wyższej. Po 25 maja wspomniane czytniki mogą się nie łączyć przez wi-fi i z firmową księgarnią o ile nie będą miały wgranej aktualizacji. Możliwe, że po ewentualnym przywróceniu ustawień fabrycznych, nie będzie też na nich można dokończyć wstępnej konfiguracji. Warto więc aktualizację wykonać zawczasu. Jeśli nie wiecie, jaką wersję oprogramowania wewnętrznego macie w czytniku, można to sprawdzić w sekcji „Device information” (lub „Informacje o urządzeniu”) ustawień.
Obecnie najnowsza wersja oprogramowania wewnętrznego dla czytników Kobo ma numer 4.36.21095 (kwiecień 2023 r.) i jest póki co oficjalnie dostępna tylko dla Kobo Elipsa 2E
W razie czego jest też opcja używania czytnika Kobo bez rejestracji. Powinno to być wciąż możliwe po zmodyfikowaniu oprogramowania wewnętrznego. Procedurę przetestowałem i opisałem w tekście „Poradnik: Jak używać czytnik Kobo BEZ REJESTRACJI?”. Ale może warto mieć połączenie z firmową księgarnią, skoro pojawiają się w niej polskojęzyczne e-booki (więcej we wpisie „Harry Potter w wersji na czytniki tylko w księgarni... Kobo!”).