905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Prawda w dobie globalizacji

Prawda -

W książce "Prawda" Michael Palin po raz kolejny zabiera nas w podróż. Tym razem jest to droga wiodąca do dziennikarskiej uczciwości i zmierzenia się z tytułową prawdą dokumentalisty. Ale droga to kręta, usiana nie tylko zwykłymi trudnościami czyhającymi zazwyczaj na podróżnika ale również (lub raczej przede wszystkim) zwątpieniem we własne siły, rozterkami wieku średniego, chciwością ponadnarodowych korporacji i pytań o rozwój ludzkości.

Indie są tłem jednego z epizodów. Nie można więc uznać, że "Prawda" jest książką o tematyce indyjskiej. Ale autor w udany sposób opisuje trudne dylematy środowiskowe i społeczne, które raz po raz trafiają na strony gazet, a jeszcze częściej na te strony nie trafiają. 

 

Kobiety z drewnem opałowym w drodze na targ (okolice Siliguri, 2009 r.)


"Szły owinięte kolorowymi sari i bawełnianymi szalami. Większość dźwigała na głowie ogromne plecione kosze, pełne różnych przedmiotów. Mabbut zauważył, że dwie z nich niosą również dzieci. Kobiety szły razem i gawędziły po drodze. Mężczyźni, ubrani w szorty i tanie koszule, nieśli siekiery i wiązki drewna. Kumar wyjaśnił, że wszyscy wybierają się na targ w miasteczku, żeby wymienić owoce i drewno na opał na suszone ryby, sól, olej, przyprawy, wino i tytoń."
Michael Palin "Prawda"


Czytając o tym, spoglądając na pisarza miotanego wątpliwościami moralnymi i zawodowymi odnosi się wrażenie, że to sam autor wciela się w wykreowanego bohatera. Książka toczy się niespiesznie, główny bohater zmaga się nie tylko ze swoim życiem ale i twórczymi kryzysami dziennikarza, który chce być pisarzem. Trudno odmówić Michaelowi Palinowi obycia w świecie, inteligencji czy umiejętności trafnego, choć trochę minimalistycznego opisu scenerii i akcji. Ale czyta się z przyjemnością i dość szybko, choć bez zachłanności i połykania kolejnych stron.

"Prawda" to powieść zarówno dla miłośników Indii, jak i fanów Michaela Palina, po którą warto sięgnąć.

 

Recenzja bierze udział w konkursie kooble.pl. Można na nią głosować tutaj. Książka znajduje się w zasobach Koobe: http://www.koobe.pl/1389934,ebook,prawda.htm