905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Aktualizacja: WSZYSTKIE bieżące modele czytników PocketBook z obsługą plików AZW3

 

Kolejne czytniki z bieżącej oferty marki PocketBook otrzymały aktualizację oprogramowania wewnętrznego. Jest ona datowania na 26 VII 2022 r, choć dla poszczególnych modeli numer wersji może się trochę różnić:

- PocketBook InkPad Lite (firmware 6.5.2897);

- PocketBook Touch HD 3 (firmware 6.5.2919);

- PocketBook InkPad X (firmware 6.5.2920);

PocketBook InkPad Color (firmware 6.5.2918).

 

 

Pliki potrzebne do aktualizacji można pobrać ze firmowej strony PocketBook (źródło: pocketbook.pl)

 

Podobnie jak w przypadku innych, niedawno zaktualizowanych PocketBooków, także i tu wprowadzono wsparcie dla formatu przeznaczonego dla czytników Kindle. Teraz już wszystkie nowsze PocketBooki obsługują format KF8, czyli pliki z rozszerzeniem AZW3. Zmieniono także sposób wyświetlania plików w formacie PDF. I generalnie wyszło to czytnikom na dobre, bo dokumenty tego typu są wczytywane i pokazywane sprawniej. No, może poza jednym przypadkiem, a mianowicie PocketBook InkPad Color. W tym akurat modelu kolejne wczytywane strony wyświetlają się momentami niespiesznie i często kawałek po kawałku. Obraz budowany jest z kolejno dokładanych kafelków. Trwa to raczej dłużej niż do tej pory. A akurat InkPad Color potencjalnie najlepiej nadaje się do wyświetlania i czytania właśnie takich dokumentów - kolorowych plików PDF. W przypadku kolorowego ekranu, opcja wyświetlania najwyraźniej wymaga dalszego dopracowania.

 

Czytniki PocketBook z gniazdem USB-C (jak PocketBook InkPad Lite) obsługują teraz funkcję OTG (zdjęcie na dole), ale potrzebny jest odpowiedni kabel (zdjęcie u góry)

 

Kolejną nowością jest dodanie obsługi USB-C – OTG. Pamięci zewnętrzne (np. pendrive), podłączone do gniazda USB-C przy pomocy odpowiedniego kabla, mogą być teraz widoczne z poziomu menu czytnika. Gdyby więc komuś zabrakło pamięci w czytniku lub trzeba by było przenieść jakieś pliki bez pośrednictwa komputera, da się to teraz zrobić. Może to być przydatne szczególnie tym osobom, które nie mają komputera a chcą na przykład do czytnika wgrać e-booki, czy pliki aktualizacji oprogramowania wewnętrznego. Teraz nie powinno z tym być kłopotu. Trzeba jednak mieć odpowiedni kabel. Ale to koszt i kłopot zdecydowanie mniejszy niż w przypadku komputera. Ja korzystam przykładowo z kabelka Ugreen.

 

Pomimo zmian, na szczęście wciąż w PocketBook X można ustawić dwie kolumny przy ułożeniu poziomym (ekran u góry), a teraz nawet i trzy kolumny (ekran na dole) choć wtedy już czcionka jest zbyt mała do czytania. To jednak powinna być, przy tak dużym ekranie jak w InkPadzie X, standardowa opcja, a nie przypadkiem zostawiona...

 

Niezbyt podoba mi się inna nowa opcja, polegająca na okresowym przypominaniu, że w czytniku nie jest włączone wi-fi (jeśli je sobie wyłączyliśmy). Nie wiem, czemu ma to służyć. Przecież łączność z internetem nie jest konieczna do czytania. Jeśli użytkownik wi-fi sobie wyłączył, to jego sprawa. Z punktu widzenia użytkownika, nie widzę sensu takiego monitowania. A jeśli wi-fi jest z jakiegoś powodu konieczne, na przykład przy korzystaniu z wypożyczalni (Legimi, Empik Go) czy firmowej księgarni (tej akurat w Polsce nie ma) no to momencie uruchomienia odpowiednie aplikacje powinny domagać się połączenia z internetem w celu synchronizacji.

 

Aktualizacja (przynajmniej u mnie) jeszcze nie jest dostępna przez wi-fi (OTA). Pobrałem plik instalacyjny ze strony producenta i wgrałem go przez kabel. Można poczekać chwilę na dostęp aktualizacji przez sieć, lub wgrać samodzielnie. Plik można pobrać tutaj: https://pocketbook.pl/pl-pl/support-pl

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to