905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tak, warto kupić czytnik POD CHOINKĘ. Ale jeśli zwlekaliście, to może być kłopot...

Odwiedziłem we środę (22 XII 2021 r.) wieczorem najbardziej popularne centrum handlowe w Krakowie, czyli Galerię Krakowską. Krzyżują się w niej drogi zarówno Krakusów jak i przyjezdnych tudzież przejezdnych. A to dlatego, że przyklejono do niej także przy okazji dworzec kolejowy Kraków Główny. Przeszedłem się po sklepach i sprawdziłem stan zaopatrzenia stacjonarnych placówek handlu detalicznego w czytniki książek. Na okoliczność gdyby ktoś szukał prezentu na ostatnią chwilę. A czytnik to moim zdaniem fajny prezent...

 

W poszukiwaniu czytników - Galeria Krakowska (Kraków, 22 XII 2021 r.)

 

MediaMarkt

Szybki spacer z jednego końca Galerii Krakowskiej na drugi zrazu zdawał się potwierdzać moje przypuszczenia, że największa kolejka będzie do sklepu z herbatami. O tym, jak bardzo się myliłem, przekonałem się jeszcze przed wejściem do MediaMarktu. Tam dopiero była koleja! Przypomniały mi się dawno minione czasy, gdy przed świętami stałem za holenderskim solonym masłem na wagę...

 

MediaMarkt Galeria Krakowska - na półkach z czytnikami pozostały etykietki (w sumie z papieru elektronicznego...)

 

Kolejne zaskoczenie czekało mnie przy półkach z czytnikami. Otóż były one całkiem puste (za wyjątkiem zabezpieczonych kablami i lekko sponiewieranych egzemplarzy pokazowych). Wykupione zostały nie tylko (oferowane w raczej wygórowanych cenach) czytniki Kindle ale nawet zawsze tam leżące inkBooki! Tego jeszcze w MediaMarkcie nie widziałem. W sumie to chyba nawet miło, że właśnie czytniki zostały wyprzedane. Może dla kogoś będzie to początek podróży w świat książek elektronicznych...

 

Kindle Paperwhite 4 z reklamami za sześć stówek to słaby interes, ale i te się sprzedały (MediaMarkt, Galeria Krakowska 22 XII 2021 r.)

 

Empik

Ale nie ustawałem w poszukiwaniach i zakończyły się one sukcesem. Okazało się, że czytniki książek znowu są dostępne w Empiku. Co prawda nie wróciły te czasy, gdy można je było dotknąć i na miejscu przetestować, ale przynajmniej są do kupienia od ręki w sklepie. Znalazłem dwa modele marki PocketBook.

 

 

PocketBook Touch HD 3 na półce w Empiku (Galeria Krakowska, 22 XII 2021 r.)

 

Pierwszy z nich to PocketBook Touch HD 3 w zestawie z firmową okładką i kodem do Empik Go na 90 dni (za siedemset złotych). Drugi to Empik GoBook (za 549 PLN wraz z kodem na 60 dni korzystania z wypożyczalni Empik Go). Ten model to empikowa wersja czytnika PocketBook Touch Lux 5. Więcej na jego temat znaleźć można we wpisie „Premiera: PocketBook Touch Lux 5 w SPECJALNEJ edycji jako Empik GoBook”. Niestety, do tego drugiego nie znalazłem na miejscu żadnej okładki do kupienia. A szkoda, skoro już księgarnia zdecydowała się na firmowy czytnik, dopasowana kolorystycznie okładka mogłaby być miłym uzupełnieniem. Ja polecam okładki z silikonowymi pleckami (więcej we wpisie „SILIKONOWE okładki na czytniki PocketBook z aliexpress.com”).

 

Na półce w Empiku są pudełka z GoBookiem, po czytnik trzeba podejść do kasy

 

Podsumowanie

Nie obleciałem całego miasta. To tylko wrażenia z jednego centrum handlowego. Jednak warto od teraz pamiętać, że czytniki znowu są oferowane w stacjonarnych sklepach Empik (mam nadzieję, że nie tylko w tym jednym, który odwiedziłem). Nie są tam najtańsze, ale w takim momencie jak dziś, i tak może to być koło ratunkowe. Mieszkańcom Krakowa i Galicji polecam łaskawej uwadze także sklep komputerowy Bit Computer, gdzie przy okazji okazjonalnych zakupów widuję całkiem spory wybór czytników PocketBook. Przypomnę, że Bit Computer wygrał w moim wcześniejszym „rankingu” stacjonarnych sklepów w Krakowie pod kątem czytnikowej oferty.

 

 

Empik GoBook czuje się dobrze w okładce z silikonowymi pleckami

 

Moje wcześniejsze doświadczenia z ofertą sklepów stacjonarnych opisywałem wcześniej w tekstach:

Gdzie kupić czytnik e-booków? - Czytniki książek w krakowskich sklepach stacjonarnych” (2016 r.) ;

Ciężki żywot sklepowych czytników” (2016 r.) ;

Nie! Nie warto kupować przedpotopowych czytników w kosmicznych cenach!” (2017 r.).