905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Premiera: Amazon Prime wkracza do Polski - 30 dni gratis

Amazon Prime jest rozpowszechnionym w sklepach Amazonu programem lojalnościowym. W ramach opłacanego rocznego (lub miesięcznego) abonamentu, klienci otrzymują szereg udogodnień. Wśród nich można wymienić m.in. brak kosztów dostawy wielu produktów bez minimalnego progu wartości zamówienia, dostęp do oferty serwisu Amazon Prime Video czy platformy z grami Prime Gaming. Teraz te właśnie usługi oferuje także polski oddział Amazonu.

 

Abonament Amazon Prime teraz także w polskim Amazonie (źródło: mat. prasowe Amazon)

 

Abonament Amazon Prime jest wskazywany jako jeden z fundamentów sukcesu sklepów Amazon w Stanach Zjednoczonych, a później w kolejnych krajach. Ocenia się, że klienci opłacający członkostwo, są bardziej skłonni robić nawet niewielkie zakupy właśnie w tym sklepie skoro ceny nie podnoszą koszty dostawy. Również doroczna oferta Prime Day, z dużymi obniżkami cen, cieszy się powodzeniem co widać po zakupach czytników Kindle w tym czasie. Czasami magnesem są inne dodatkowe usługi. Warto pamiętać, że na razie nie wszystkie oferty z pakietu Prime będą dostępne w Polsce. A co będzie?

 

Darmowa i szybka dostawa

Pierwszym filarem Amazon Prime w naszym kraju ma być bezpłatna dostawa produktów oznaczonych w sklepie logo Prime. Każdy, kto zrezygnował z zakupu w sklepie internetowym widząc koszty dostawy, dobrze zrozumie walor tej opcji. Oczywiście dostawa nie jest całkiem za darmo, płaci się abonament. Ale im więcej ktoś robi zakupów, tym mniejsze są jednostkowe koszty dostawy. No i może być nawet następnego dnia od zamówienia.

 

Ciężarówki z podobnym logo jeżdżą od niedawna także po polskich drogach (źródło: mat. prasowe Amazon)

 

Prime Video

Amazon Prime Video próbuje rywalizować z popularnymi wypożyczalniami filmów. W Polsce największym konkurentem jest Netflix, którego atutami są własne produkcje i lokalne wersje językowe. Także filmy twórców spoza Stanów są tu obecne całkiem licznie. Koreański serial „Squid Game” jest niezłym tego przykładem. Amazon także ma własne produkcje, lub zleca ich produkcję (podobnie jak Netflix). Motorem napędowym są tutaj m.in. produkcje z udziałem najpopularniejszych prezenterów serii „Top Gear” - „The Grand Tour” i „Farma Clarksona”.

 

Twich na Prime Gaming

Prime Gaming umożliwia dostęp do gier, także z wersjami bezpłatnymi w ramach abonamentu. Regularnie pojawiają się także bonusy do gier.

 

Prime Gaming to oferta dostępu do gier (źródło: mat. prasowe  Amazon)

 

Abonament

Cenę abonamentu w Polsce określono na 49 PLN rocznie lub 10,99 PLN miesięcznie. W każdej chwili można zrezygnować z uczestnictwa, ale będzie ono aktywne do końca opłaconego wcześniej okresu. W Polsce opłata obejmuje przede wszystkim dostawę produktów oznaczonych logo Prime do domu, paczkomatu lub punktu odbioru na terenie kraju. Poza tym także dostęp do filmów Prime Video i platformy dla graczy.

 

Kadr z ostatniego "lockdownowego" odcinka "The Grand Tour" (źródło: youtube.com)

 

Obecnie można zapisać się na bezpłatny okres próbny trwający 30 dni (tu omówienie na stronie sklepu). Warto spróbować, choćby dla wspomnianych wyżej produkcji „z kręgu” autorów najpopularniejszej serii „Top Gear”.

 

Podsumowanie

Na razie członkostwo w Amazon Prime nie ma wpływu na czytniki Kindle. Ich przesyłka i tak była bez dodatkowych kosztów. W ramach Prime nie możemy na razie też liczyć na dostęp do amazonowej wypożyczalni e-booków. Moze się to rpzydać przy zamawianiu np. okładek. Podsumowując, jest to usługa, którą bezpiecznie można przetestować i opłaci się, gdy sporo zamawiamy w Amazonie.

 

Odsyłacze do sklepu, zawarte w tekście, są częścią programu afiliacyjnego Amazon