905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Premiera: Bookeen Notéa – cyfrowy notatnik E Ink

Francuski producent czytników Bookeen ma obecnie w ofercie dwa modele: Bookeen Diva i Bookeen Diva HD. Właśnie zdecydował się na rozszerzenie oferty o cyfrowy notatnik z ekranem E Ink o przekątnej 10,3 cala. Nowe urządzenie reklamowane jako hybryda czytnika i tabletu graficznego to Bookeen Notéa.

 

Bookeen Notéa (źródło: bookeen.com)

 

Bookeen Notéa pod względem filozofii działania, możliwości oraz parametrów zdaje się być blisko obecnym już na rynku tabletom czy też szkicownikom E Ink. Do najważniejszych cech tego typu urządzeń należy (zazwyczaj otwarty) Android (tutaj w wersji 8.1) i dodatkowa warstwa ekranu reagująca na rysik (tutaj Wacom).

 

Prezentacja produktu przez producenta wydaje się kłaść nacisk na opcje szkicowania i ręcznego pisania (źródło: bookeen.com)

 

Bookeen Notéa - elektroniczny notatnik połączony (fr. bloc-notes numérique et connecté)

Co oferuje Bookeen Notéa? Notatnik jest wyposażony w ekran z papieru elektronicznego E Ink o przekątnej 23 cm (10,3 cala). Obraz ma rozdzielczość 227 ppi (1872x1404 piksele). Wbudowane oświetlenie daje możliwość regulacji nie tylko natężenia światła ale i temperatury barwowej. Zastosowana w notatniku warstwa dotykowa Wacom reaguje na 4 096 stopni nacisku rysika. Producent podkreśla, że tworzone w notatniku dokumenty mogą być łatwo przesyłane przez wi-fi lub Bluetooth i wyświetlane na urządzeniach zgodnych ze standardem Miracast. Za płynność działania odpowiada procesor czterordzeniowy 1,8 GHz ( z 2 GB pamięci operacyjnej). Od strony sprzętowej, warto dodać o obecności USB C, akcelerometru, dwóch głośników i mikrofonu. Bateria o pojemności 4 000 mAh ma zapewnić około tygodnia pracy na jednym ładowaniu. Całość waży 460 g. Otwarty Android OS (wersja 8.1) daje opcję instalowania aplikacji z Google Play Store, a do dyspozycji użytkownika jest 32 GB pamięci wewnętrznej (pomniejszonej o pliki systemu operacyjnego).

 

 

Warstwa tabletu graficznego Wacom reaguje na różne stopnie nacisku rysika (źródło: booken.com)

 

Niestety, w materiałach reklamowych brak jest informacji o kluczowych w takim urządzeniu funkcjach – sprawnym rozpoznawaniu pisma odręcznego czy rozbudowanej aplikacji z kalendarzem/terminarzem.

 

Bookeen Notéa wyceniono na 400 EUR (źródło: amazon.de)

 

 

Notatnik Bookeen Notéa można kupić m.in. w niemieckim Amazonie za 408 EUR (z dostawą do Polski), czyli ok. 1 880 PLN.

 

Podsumowanie

Rynek tabletów czy też notatników E Ink wydaje się być, póki co, zdominowany przez producentów chińskich. Jest m.in. Boyue LikeBook, Remarkable, Supernote, a szczególnie wyróżnia się tu marka Onyx Boox. Liczne urządzenia tego ostatniego producenta są zastępowane przez kolejne modele nawet po kilku miesiącach obecności na rynku. Zanim użytkownicy poznają wady i zalety jakiegoś modelu, już go nie ma na rynku. Firma ma w tym momencie ofertę tabletów z ekranem E Ink z ekranami 7,8 cala, 10,3 cala oraz 13,3 cala. W sumie osiem trochę różniących się od siebie modeli. Całkiem sporo, a kolejne zapewne w drodze.

 

Na ocenę urządzenia przyjdzie poczekać na czas, gdy ukażą się niezależne recenzje. Sądząc po udanych czytnikach Diva, mogę się spodziewać, że Bookeen Notéa to także przemyślane urządzenie. Ciekawe, czy Francuzom uda się znaleźć miejsce na rynku także dla swojego notatnika. A jeszcze jeszcze ciekawsze, czy i inni producenci czytników zdecydują się na wprowadzenie podobnych rozwiązań do swojej oferty...