905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Aktualizacja oprogramowania (14.0.0) czytników Tolino

Ukazała się kolejna aktualizacja oprogramowania wewnętrznego czytników Tolino. Objęto nią (póki co?) najnowsze modele: Tolino Epos 2, Tolino Vision 5, Tolino Page 2 oraz Tolino Shine 3. Nowy firmware datowany jest na 25 IX 2020 r. i oznaczono go numerem 14.0.0. Starsze modele (poza pierwszym) pozostawiono na poziomie poprzedniej aktualizacji (13.2.1). Do tej pory Tolino aktualizowało wszystkie swoje czytniki do najnowszej wersji programowania (poza pierwszym Tolino Shine). Można się więc spodziewać, że i tym razem ta praktyka zostanie zachowana, trzeba tylko chwilę poczekać. Niestety ostatnio ta „chwila” oznaczała nawet kilka miesięcy i sporo utrapień dla użytkowników. Być może dlatego tym razem nowe funkcje oznaczono jako testowe, jako wersja „beta”.

 

Nowsze czytniki Tolino otrzymały firmware 14.0.0

 

Nowe oprogramowanie czytników Tolino zapowiada raczej niż wprowadza nowe funkcje. Z jednej strony słabo to świadczy o firmie, która znowu wprowadza na rynek niesprawdzone do końca oprogramowanie. Z drugiej to dobrze, bo jasno komunikuje się użytkownikom, że nie przetestowano dobrze nowości i coś może nie działać jak trzeba – i faktycznie nie działa niestety.

 

Nowe funkcje oznaczone są jako "beta", można je włączyć w sekcji „Reading settings” ustawień czytnika

 

Nowe funkcje można włączyć w menu Settings/Reading settings. Umieszczono tam dwa przełączniki, które aktywują ustawienia „Tolino reading experience (beta)”. Jak sama nazwa wskazuje, zmiany dotyczą głównie sposobu wyświetlania tekstu. Osobno można je włączyć dla plików chronionych zabezpieczeniem LCP i dla pozostałych plików.

 

Nowości

Najważniejszą nowością jest przeprojektowanie menu odpowiedzialnego za sposób wyświetlania tekstu e-booka. Dodano też nowe funkcje. Ikona AA odpowiadająca za wejście do tych ustawień została zepchnięta w prawy dolny róg, co uważam za słabą decyzję. Niby dlaczego jest w kąciku, zamiast na górze ekranu, obok ikonki regulacji oświetlenia i zgłaszania błędów?

 

Stare (po lewej) i nowe (po prawej) menu formatowania tekstu e-booka

 

Samo menu ustawień tekstu wygląda dobrze i zawiera trzy sekcje dotyczące czcionki (Font), rozkładu tekstu (Layout) oraz ustawień przycisków i wyłączania czytnika (Reading). Fajną nowością jest możliwość płynnego pogrubienia czcionki (Weight). Takie rozwiązanie od dawna sprawdza się w czytnikach Kobo. Druga nowość to opcja zwiększenia odstępu między literami (Tracking). Trzecia nowa opcja nazywa się „Word spacing” i powinna zwiększać odstęp między wyrazami.

 

Jedna z nowych funkcji - pogrubianie czcionki (ekran po lewej) także dla krojów samodzielnie zainstalowanych przez użytkownika (oryginalna czcionka na ekranie po prawej)

 

Aktualizację można pobrać bezprzewodowo od razu do czytnika (OTA) lub wykonać ją samodzielnie przy użyciu pobranego ze strony producenta: https://mytolino.de/software-updates/.

 

Problemy

Oprogramowanie w wersji 14.0.0 testowałem na czytniku Tolino Vision 5. Podczas czytania oraz sprawdzania nowych funkcji, napotkałem sporo błędów. Póki co, nie włączam nowych opcji, ponieważ wtedy czytnik gubi strony podczas czytania. Wśród pozostałych uciążliwych usterek mogę wskazać:

- występowanie błędu oprogramowania, które wymaga restartu czytnika;

- błędne wyświetlanie polskich znaków w spisie treści i tytułach książek w biblioteczce;

- błędne wyświetlanie polskich znaków przy wyborze „czcionki wydawcy”;

- ociężałe kartkowanie e-booka;

- kłopoty z synchronizacją konta w księgarni z czytnikiem.

 

Tolino może mieć kłopoty z wyświetlaniem polskich znaków przy wyborze opcji  „Publisher's font”

 

Podsumowanie

Nowości wprowadzone w nowym oprogramowaniu Tolino są całkiem ciekawe i przybliżają je do możliwości oferowanych w oprogramowaniu czytników Kobo. Jednak czytniki Tolino z oprogramowaniem w wersji 14.0.0 zachowują się niestabilnie i błędnie wyświetlają polskie e-booki. Błędy, jakie ja zauważyłem w Tolino Vision 5, zgłaszają też na forach niemieccy czytelnicy. Nie zachęcam więc do instalowania tej wersji, przynajmniej na razie.