905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Aktualizacja: Kobo ZMIENIA ekran startowy w nowej wersji oprogramowania

 

Czytniki Kobo (jak zwykle z wyłączeniem Kobo Mini) otrzymały właśnie nową wersję oprogramowania wewnętrznego. Firmware nosi numer 4.23.15505 i jest datowane na 10 VIII 2020 r. Najważniejszą nowością jest przeprojektowanie wyglądu ekranu startowego. Firma odeszła od opuszczanego menu, wywoływanego z ikonki umieszczonej w lewym górnym rogu ekranu. W tym miejscu znajduje się teraz zegarek. Szkoda, że zegarka nie pozostawiono w tym miejscu także na stałe (z możliwością wyłączenia lub włączenia). Brakuje mi takiej opcji podczas czytania. Co prawda można go wyświetlić na ekranie z otwartą książką, wywołując menu formatowania. Ale to nie to samo.

 

Nowy (po lewej) i stary wygląd ekranu startowego w czytnikach Kobo

 

Drugą zauważalną zmianą jest sposób wywoływania poszczególnych opcji menu czytnika. Na dole ekranu umieszczono pasek z czterema ikonkami. Po kolei od lewej jest to „Home” (ekran startowy), „My Books” (biblioteczka z pobranymi lub samodzielnie wgranymi e-bookami), Discover (propozycje firmowej księgarni) oraz „More” (tu umieszczono wszystkie pozostałe pozycje menu, m.in. wywołanie ustawień czytnika, wyświetlenie statystyk czytania czy zawartości na koncie Dropbox i Pocket). Na pewno prościej będzie teraz przeskakiwać między tymi czterema opcjami. Użytkownicy łatwiej trafią do księgarni i własnej biblioteczki. Ilość dotknięć ekranu aby dostać się na przykład do biblioteczki synchronizowanej z Dropboksa (opcja dostępna w przypadku modelu Kobo Forma) pozostanie bez zmian.

 

Teraz łatwiej jest wywołać propozycje z firmowej księgarni (ikona „Discover”, zamiast poprzedniej opcji menu „Recommended”)

 

Jeden z użytkowników forum MobileRead zauważył też, że w nowym oprogramowaniu pojawiło się odniesienie do „org.bluealsa”, co może sugerować prace nad wprowadzeniem modułu audio BT w kolejnych modelach Kobo.

 

Czytnik Kobo podłączony do internetu może się samoczynnie zaktualizować. Jeden mój czytnik, na którym zainstalowałem nowe oprogramowanie z pliku, zrazu odmawiał połączenia z siecią wi-fi. Konieczny był restart. Gdyby ktoś chciał aktualizować samodzielnie z pliku, polecam mój poradnik „Kobo – jak zaktualizować oprogramowanie (firmware)?”. Tu można pobrać pliki aktualizacyjne: https://www.mobileread.com/forums/showpost.php?p=4021483&postcount=2