905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Stare CZYTNIKI na NOWE w sklepie PocketBooka (na Ukrainie)

PocketBook na Ukrainie prowadzi akcję, mającą ułatwić posiadaczom starych modeli czytników, przejście na nowsze urządzenia. Firma udziela rabatu na zakup nowych czytników na podstawie wyceny posiadanego do tej pory egzemplarza. Nie ma znaczenia, czy stary czytnik jest sprawny czy nie oraz jakiej jest marki.

 

Reklama akcji "stare na nowe" na ukraińskiej stronie PocketBooka (źródło: pocketbook.ua)

 

Akcja trwa na Ukrainie ponad miesiąc - od grudnia do 13 stycznia 2020 roku. W tym czasie ukraińscy (potencjalni) klienci firmy mogą zwrócić się z prośbą o „wycenę” posiadanego starego czytnika. Na tej podstawie, powinni otrzymać rabat na zakup nowego czytnika w oficjalnym sklepie producenta. Firma udziela zniżki na na dwa modele: PocketBook Basic 3 oraz PocketBook Touch Lux 4. Nie są to najnowsze modele - PocketBook Basic 3 jest już na rynku od 2017 roku, a Touch Lux 4 od 2018. Ten drugi opisany jest w sklepie producenta jako „hit” sprzedażowy. Nie jest to dla mnie dziwne, bo to bardzo fajny czytnik. Sam jego recenzję zatytułowałem „PocketBook Touch Lux 4 – RECENZJA najtańszego sensownego CZYTNIKA do Legimi”. Choć akurat argument za obsługą wypożyczalni Legimi nie jest zapewne istotny dla przeciętnego czytelnika e-booków na Ukrainie.

 

PocketBook Touch Lux 4 ma na ukraińskiej stronie etykietkę "hitu" sprzedażowego. Kosztuje tam 4 099 UAH (ok. 660 PLN) (źródło: pocketbook.ua)

 

W oficjalnej informacji PocketBook nie podał, jakiego rabatu mogą spodziewać się posiadacze starych urządzeń. Dopóki ktoś do firmowego sklepu nie zadzwoni, to się nie dowie, czy chodzi tu o 1% czy może raczej o 25%. Ciekawi muszą spróbować, żeby się przekonać :)

 

Reklama programu trade-in, refundacji i rabatu za stare czytniki Kindle (źródło: amazon.com)

 

Podobne działania nie są nowością w świecie elektroniki użytkowej. Producenci prawdopodobnie chcą w ten sposób na przykład zachęcić klientów do zakupu nowszych urządzeń lub pozbawiać nieautoryzowane serwisy dostępu do części zapasowych. Znamy takie akcje też z polskich marketów oferujących AGD. Dlaczego wspominam wyżej akurat o rabacie 25%? Bo akurat na taką zniżkę mogą od dawna liczyć nabywcy nowych czytników Kindle, przy zwrocie starego. Ale to tylko klienci amerykańskiego Amazonu na terenie Stanów Zjednoczonych. Jest nawet specjalna strona w sklepie amazon.com. Można się na niej dowiedzieć o wysokości rabatu za stary czytnik. Zwykle jest to zakres 5-15 USD dla najstarszych modeli. Na przykład za mojego Kindle 3 Keyboard bym dostał 5 dolarów (nawet jeśli jest w idealnym stanie). Ale już za oddanie działającego Kindle Voyage można uzyskać nawet 50 USD. Nie ma sensu taki „interes”, ale gdyby ktoś bardzo chciał... Refundację otrzymuje się w postaci bonu zakupowego. Od razu można też zamówić bezpłatne odesłanie do Amazonu oraz otrzymać rabat 25% na zakup modelu Kindle, znajdującego się w bieżącej ofercie firmy.

 

Niezwykle wysoko, w amazonowym programie trade-in, jest wyceniony Kindle Voyage "na chodzie" (źródło: amazon.com)

 

Niestety, na razie nie ma się co spodziewać, że podobną akcję PocketBook podejmie także poza granicami Ukrainy. Ale warto wiedzieć, że są takie programy na świecie. Może i u nas producenci szerzej zadbają, w podobny sposób, o swoich wiernych klientów...