904 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

PocketBook Touch HD i Touch HD 2 otrzymują firmware w wersji 5.20

Większość czytników marki PocketBook, wyprodukowanych w ostatnich latach, już otrzymała aktualizację do oprogramowania wewnętrznego w wersji 5.20. Pozostały jeszcze wersje serii Touch HD. Teraz przyszedł czas na dwa pierwsze z nich – Touch HD i Touch HD 2. PocketBook udostępnił przedwczoraj nową wersję oprogramowania wewnętrznego dla tych czytników. Aktualizacja 5.20.1426 datowana na 20 IX 2019 r. trafia właśnie na wspomniane modele. Na aktualizację Touch HD 3 przyjdzie więc jeszcze chwilę poczekać.

 

PocketBook Touch HD otrzymał aktualizację oprogramowania wewnętrznego do wersji 5.20

 

Podobnie, jak poprzednio, nowe oprogramowanie dodaje m.in. przydatną funkcję eksportowania notatek i podkreśleń użytkownika. Więcej szczegółów na temat tej funkcji zawarłem w poradniku „Notatki w czytniku PocketBook – jak wyeksportować?”.

 

Eksport notatek do pliku HTML w pamięci wewnętrznej

 

Przy obecnej wersji oprogramowania powinno działać usuwanie z półki książek w aplikacji Legimi. Wybranego e-booka należy dodać do kosza w aplikacji lub na stronie WWW i wykonać synchronizację. Może to też działać bezpośrednio na czytniku, ale nie mam obecnie aktywnego abonamentu, więc nie sprawdzę w praktyce.

 

Pozostałe usprawnienia, to m.in:

- uaktualnienie obsługi Dropboksa (m.in. poprawa synchronizacji większych plików);

- skrócenie czasu startu czytnika po wyłączeniu;

- wyświetlanie formatów CBR i CBZ;

- rozszerzenie sposobu zaznaczania tekstu na kolejne ekrany;

- możliwość regulowania wielkości tekstu w oknach słownika (szczypaniem ekranu dwoma palcami);

- lepsze dopasowanie przeglądarki internetowej do współczesnych stron WWW;

- możliwość synchronizacji zakładek i notatek przez usługę PocketBook Cloud;

- wykonywanie zrzutu ekranu dla fragmentu, anie całości strony.

 

Nowe oprogramowanie dodaje możliwość wyświetlania plików *.cbr i *.cbz

 

Warto też pamiętać o obecnej od niedawna w PocketBookach funkcji wyłączania dotykowego ekranu. Znajdziemy ją w ustawieniach (Ustawienia osobiste/Mapowanie klawiszy/EPUB, FB2 i inne) i możemy jej aktywację przypisać do któregoś z klawiszy fizycznych. Nazywa się, jakby co, „Blokada ekranu dotykowego”.

 

Przypisywanie wyłączania ekranu dotykowego do klawisza Menu

 

Jeśli mamy kłopot z pobraniem aktualizacji przez wi-fi, można skorzystać z pliku instalacyjnego, znajdującego się na stronie producenta: https://pocketbook.pl/pl-pl/support-pl