905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

AKTUALIZACJA oprogramowania wewnętrznego dla czytników KOBO – firmware 4.15

Maj miesiącem aktualizacji! W ostatnich tygodniach ukazały się nowe wersje oprogramowania wewnętrznego dla czytników Kindle i dwóch PocketBooków, oraz aż dwie dla rodziny Kobo. W tym ostatnim przypadku, nowy firmware przygotowano dla wszystkich modeli, poza Kobo Mini. Producent nie tylko zaskoczył dwoma aktualizacjami w miesiącu, ale do tego ukazują się one także na bieżąco w moich czytnikach. Do tej pory nowe oprogramowanie wgrywałem z pliku, ponieważ przy pobieraniu przez wi-fi, musiałem czekać bardzo długo. Teraz wgrywają mi się przez wi-fi (OTA) niemal równocześnie z „resztą świata”.

 

Rakuten Kobo udostępnił aktualizację oprogramowania wewnętrznego czytników (firmware w wersji 4.15.12920)

 

Ostatnie nowości w czytnikach Kobo to firmware w wersji 4.14.12777 z 7 maja oraz 4.15.12920 z 27 maja 2019 r. Oprócz bliżej nieokreślonych poprawek, producent po raz kolejny wprowadza oficjalnie, co użytkownicy wcześniej już uruchamiali „samowolnie” przy pomocy wpisów w pliku konfiguracyjnym lub łatek. Tym razem istotną zmianą jest wprowadzenie możliwości nadania czterocyfrowego kodu PIN, w celu zabezpieczenia dostępu do księgarni Kobo i przeglądarki WWW.

 

 

W menu ustawień kont, pojawiła się opcja "PARENTAL CONTROLS"

 

 

 

Co prawda funkcja jest nazwana kontrolą rodzicielską (ang. "Parental Controls"), ale może też być dodatkowym zabezpieczeniem w dostępie do naszego konta, jeśli czytnik zostanie zgubiony czy skradziony. Czytniki Kobo posiadały już wcześniej opcję całkowitego blokowania dostępu do urządzenia kodem PIN . Znajduje się ona w ustawieniach sekcji „Energy saving and privacy”.

 

Ekran definiowania kodu PIN w czytnikach Kobo

 

Drugim usprawnieniem jest lepsze formatowanie wielopoziomowych spisów treści. Wyglądają teraz bardziej czytelnie. Przez ostatnie dni korzystałem z nowego oprogramowania na Clarze HD i nie zauważyłem żadnych kłopotów związanych z aktualizacją.