cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox.
Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...Majowa aktualizacja oprogramowania wewnętrznego czytników Kindle wprowadza niewielkie zmiany. Poza wymienianymi zawsze usprawnieniami w działaniu czytników, tym razem zaproponowano użytkownikom więcej opcji filtrowania biblioteczki. Podobnie jak poprzednio, aktualizacją zostały objęte nowsze modele.
Na czytniki Kindle trafia aktualizacja oprogramowania w wersji 5.11.2
Dodane zostały opcje szybkiego wyszukiwania pozycji oferowanych w ramach programów abonamentowych z firmowej księgarni. Będzie teraz można szybko wyszukiwać książki wybrane w „Kindle Unlimited”, „Prime Reading” oraz pobrane do pamięci urządzenia bezpłatne fragmenty e-booków. Nie są to więc szczególnie przydatne dla nas opcje, dopóki Amazon nie zdecyduje się wejść z e-bookami na polski rynek.
Filtrowanie biblioteczki w czytnikach Kindle
Po instalacji oprogramowania, nie zauważyłem szczególnych zmian w funkcjonowaniu czytnika. Firmware 5.11.2 testowałem dziś na Kindle Paperwhite 4. Warto nową wersję zainstalować od razu (z pliku), jeśli posiadany czytnik sprawia jakieś kłopoty. W przeciwnym razie można poczekać aż zostanie pobrana przez wi-fi.
Już poprzednia aktualizacja skupiona była na zwiększeniu opcji filtrowania
Jak zaktualizować firmware w Kindle?
Oprogramowanie wewnętrzne czytnika powinno się zaktualizować automagicznie, jeśli urządzenie jest podłączone do internetu (OTA). Czasami trwa to dość długo, zanim pojawi się na urządzeniach używanych w Polsce. Można więc wybrać opcję samodzielnej aktualizacji przy użyciu pliku pobranego z Amazonu (ok. 230-270 MB). Odpowiednie aktualizacje dostępne są w poniżej podanych lokalizacjach. Trzeba je pobrać z odsyłacza opisanego jako “Software-Update 5.11.2”:
Kindle 7 (Touch 2014) – plik można pobrać z tej strony;
Kindle 8 (8. Generation) – plik można pobrać z tej strony;
Kindle 10 (10. Generation) – plik można pobrać z tej strony;
Kindle Paperwhite 2 (6. Generation) – plik można pobrać z tej strony;
Kindle Paperwhite 3 (7. Generation) – plik można pobrać z tej strony;
Kindle Paperwhite 4 (10. Generation) – plik można pobrać z tej strony;
Kindle Voyage – plik można pobrać z tej strony;
Kindle Oasis 1 (8. Generation) – plik można pobrać z tej strony;
Kindle Oasis 2 (9. Generation) – plik można pobrać z tej strony.
Czytnik z naładowaną do pełna baterią należy podłączyć do komputera przez kabel USB. Kindle powinien być widoczny jako zewnętrzny dysk. Pobrany wcześniej plik aktualizacyjny umieszczamy w katalogu głównym czytnika i wysuwamy go bezpiecznie, następnie odłączamy kabel.
Pozostaje otwarcie z głównego ekranu menu w prawym górnym rogu ekranu i wybranie opcji Settings. Tam należy ponownie wejść do menu i wskazać „Update Your Kindle”. Po kilku minutach czytnik powinien się zrestartować z nową wersją oprogramowania wewnętrznego.