867 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe czytanie

Czytniki książek elektronicznych, e-booki. Recenzje i testy: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. Kontakt: cyfranekblog@protonmail.com.

Sprzedaż komiksów w wersji elektronicznej większa niż wydań papierowych (w Japonii)

 Japońskie komiksy cieszą się ogromnym powodzeniem na rodzimym rynku jak i poza Japonią. O udział w zyskach z ich sprzedaży walczą również dystrybutorzy wydań elektronicznych. Na przykład Amazon ma specjalną „mangową” wersję czytnika Kindle Paperwhite 3, która sprzedawana jest tylko w Japonii. Ten model ma zwiększoną do 32 GB pamięć wewnętrzną. Ostatnio pisałem o tym, że Kobo ulepszyło przeglądarkę komiksów w swojej aplikacji mobilnej.

 

Sprzedaż elektronicznych wersji komiksów na rynku japońskim zwiększyła się w 2017 roku o 17% w porównaniu do 2016 r. (źródło: NHK World)

 

Takie duże i małe działania przekładają się zapewne na konkretne korzyści finansowe. O potencjale drzemiącym w rynku komiksowych e-booków może świadczyć fakt, że w 2017 roku sprzedaż komiksów w wersji elektronicznej w Japonii po raz pierwszy prześcignęła wartość rynku wydań papierowych. Jak donosi japoński kanał telewizyjny NHK World, w zeszłym roku zakończyły się niektóre popularne serie, co mogło być przyczyną mniejszego popytu na tradycyjne zeszyty. W porównaniu do roku 2016, wartość ich sprzedaży zmalała o 14%. W tym samym czasie wydania elektroniczne zanotowały wzrost wartości sprzedaży o 17%. Sprzyjały temu m.in. promocje cenowe. Te dwa trendy spowodowały, że wartość sprzedanych komiksów wersji elektronicznej oceniona została w 2017 r. na zawrotną (jak dla mnie) kwotę 171,1 mld JPY. Sprzedaż wydań papierowych osiągnęła wartość rzędu 166,6 mld JPY. 

 

Oferta japońskich księgarń robi oszałamiające wrażenie w porównaniu z tym, co jest na naszym rynku (Tokio, 2013 r.)