905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Doceniasz moją twórczość? Postaw mi kawę...

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kobo Aura H2O – recenzja wodoodpornego czytnika z ekranem 6,8 cala (część II)

 

Mój test codziennego korzystania z czytnika Kobo Aura H2O początkowo miał trwać miesiąc, ale okres ten znacznie mi się wydłużył. Trudno mi było się przestawić na inny czytnik. Jednak nadszedł czas na drugą część recenzji (pierwsza jest tutaj), w której piszę więcej o doświadczeniach z codziennego czytania na Kobo Aura H2O.

 

Kobo Aura H2O

Kobo Aura H2O

 

Aktualizacja oprogramowania czytników Kobo

Czytnik Kobo wyciągnięty z pudełka może mieć oprogramowanie znacznie starsze od bieżącego, tym bardziej, że w ostatnich miesiącach było już kilka nowych aktualizacji. Warto więc od razu wgrać nową wersję. Uaktualnienia powinny automagicznie trafiać na czytnik (OTA), który jest podłączony do internetu. Może do tego służyć również aplikacja Kobo Desktop, przeznaczona na komputery.

 

Kobo Aura H2O firmware

Numer wersji oprogramowania wewnętrznego czytnika można sprawdzić w ustawieniach

 

Jeśli ktoś nie chce czekać na pobranie nowej wersji oprogramowania przez czytnik, może je wgrać samodzielnie. Ja korzystam z odsyłaczy publikowanych regularnie na forum Mobileread. Przykładowo, najnowszy firmware w wersji 4.3.9084, dostępny jest w wątku „Kobo Firmware 4.3.9084”. Na bieżąco ukazują się także aktualizacje na stronie MobileRead Wiki.

 

Przed instalacją, koniecznie trzeba się upewnić, że pobrany na komputer plik np. “kobo-update-4.3.9084.zip” przeznaczony jest do posiadanego modelu czytnika. W przypadku Kobo Aura H2O jest to wersja „Mark 5”. Warto też wcześniej naładować do pełna baterię. Wtedy dopiero:

- podłączamy Kobo (przy użyciu kabla USB) do komputera;

- rozpakowujemy archiwum *.zip w komputerze i rozpakowaną zawartość kopiujemy do katalogu „.kobo” w pamięci czytnika;

- wysuwamy bezpiecznie urządzenie.

Proces aktualizacji firmware’u rozpocznie się automagicznie, więc pozostaje poczekać na restart czytnika z nową wersją oprogramowania.

 

Kobo – pierwsze kroki

Czytnik zaraz po starcie trzeba zarejestrować w Kobo. Bez tego nie da się czytać. Jeszcze przed pierwszym załączeniem urządzenia, warto więc założyć sobie konto zarówno w księgarni Kobo jak i z serwisie Pocket (https://getpocket.com). Integracja z serwisem Pocket to (moim zdaniem) jedna z najmocniejszych stron czytników Kobo. To usługa, służąca do czytania artykułów ze stron WWW bez połączenia z siecią (ang. off-line). Wysłane z przeglądarki WWW teksty, są automatycznie pobierane na czytnik w bardzo dobrze przygotowanej, czytelnej formie – bez reklam i miriadów przeszkadzajek, w jakie obrosły strony WWW. Narzędzie nie jest skuteczne w stu procentach, ponieważ czasami w wersji czytnikowej brak jest ilustracji oryginalnie zamieszczonych na stronie WWW. Używanie usługi Pocket jest proste, póki co bezpłatne i pozbawione reklam. Być może zastrzyk gotówki z fundacji Mozilla, która przejęła niedawno Pocket, pozwoli na większą integrację z przeglądarką Firefox oraz brak reklam również w przyszłości.

 

Kobo Aura H2O - Pocket

Pierwsze wejście do pozycji menu "Pocket", umożliwia założenie konta w tym serwisie ("Create Pocket accout"), lub logowanie do własnych zasobów ("Sign in with existing account")

 

Pierwsze włączenie czytnika przenosi do ekranu wyboru języka menu. Brak w nim polskiego, angielski jest na pierwszym miejscu listy. W drugim kroku należy połączyć czytnik z księgarnią, co można uczynić na dwa sposoby – przez wi-fi lub połączenie (kablem USB) z komputerową aplikację Kobo Desktop. Po zalogowaniu, pojawi się ekran startowy czytnika i nastąpi synchronizacja z kontem w księgarni.

 

Kobo Aura H2O - języki menu

Wśród języków menu, brak jest polskiego

 

Ekran startowy czytnika Kobo podzielony jest na cztery sekcje. Górny pasek zawiera informacje o stanie urządzenia (oświetlenie, postęp synchronizacji z księgarnią, wi-fi). Dotknięcie tej części ekranu otwiera podręczne menu, gdzie są informacje o stanie połączenia z siecią bezprzewodową (Wi-Fi), poziomie oświetlenia (Brightness) czy poziomu naładowania baterii (Battery). Można tu także wymusić synchronizację czytnika (Sync) lub wejść do pliku pomocy (Help) i ustawień czytnika (Settings). Poniżej znajduje się pole wyszukiwania („Search Kobo”), obejmujące zarówno księgozbiór jak i notatki użytkownika czy słownik.

 

Kobo Aura H2O - ekran startowy

Górna część ekranu startowego przeznaczona jest na informacje o czytniku i pole wyszukiwania

 

Najwięcej miejsca ekranu startowego zajmuje środkowe pole, gdzie wyświetlane są w postaci kafelków, ostatnio czytane lub dodane dokumenty. Ta część ekranu startowego kształtowana jest dynamicznie, adekwatnie do aktywności użytkownika. Z jednej strony to dobrze (mamy pod ręką ostatnio używane pliki), z drugiej strony może to prowadzić do pewnej dezorientacji. ponieważ poszczególne elementy są ruchome, dość małe i opisane jeszcze mniejszą czcionką. Sądzę, że może to być kłopotliwe dla osób starszych lub mających po raz pierwszy styczność z czytnikiem książek. Po pierwsze dlatego, że nie wszystko jest zawsze w tym samym miejscu, po drugie opisy kafelków są wyświetlane dość małą czcionką. Nowy wygląd ekranu startowego, wprowadzany sukcesywnie do kolejnych czytników firmy wraz z aktualizacjami oprogramowania, usunie ten problem.

 

Kobo Aura H2O - ekran startowy

Po pierwszym uruchomieniu, główny ekran zajmują pozycje zakupione w księgarni, rekomendacje i przewodnik po czytniku - "Quick Tour". Układ kafelków będzie się dostosowywał do sposobu korzystania z czytnika

 

W razie kłopotów z orientacją, dolny pasek zawiera tekstowe odsyłacze do bardziej tradycyjnej listy księgozbioru (Library), księgarni (Bookstore) i statystyk czytania oraz przyznanych nagród (Extras).

 

Kobo Aura H2O - ekran startowy

Dół ekranu zawiera bardziej tradycyjne tekstowe menu

 

Księgozbiór jest pogrupowany na książki (Books), bezpłatne fragmenty pobrane z księgarni (Previews), e-booki pogrupowane w kolekcje (My collections) oraz teksty ze stron WWW (Articles from Pocket). Czytnik posiada standardowe sposoby porządkowania wyświetlanych dokumentów: według czasu ostatniego otwarcia, tytułu, autora, rozmiaru lub typu pliku. Artykuły można też sortować według źródła pochodzenia tekstu.

 

Kobo Aura H2O - biblioteczka

Biblioteczka w Kobo to książki, kolekcje (wirtualne półki) oraz artykuły z konta Pocket

 

Kobo Aura H2O - sortowanie

Widok księgozbioru może być prezentowany jako okładki lub lista (ekran po lewej), sortowanie jest możliwe wg m.in. tytułu czy daty otwarcia (ekran środkowy) a całą zawartość może być filtrowana (ekran po prawej)

 

Czytanie e-booków na czytniku Kobo Aura H2O

Recenzowany czytnik startuje błyskawicznie ze stanu uśpienia, wyświetlając ostatnio czytany tekst. Nie ma potrzeby wyłączania go, w uśpieniu bateria ulega bardzo powolnemu wyczerpaniu. Trochę szybciej bateria wyczerpie się jeśli korzystamy z wbudowanego oświetlenia. Jeśli go potrzebujemy, to łatwo je regulować gestem - przesuwając palcem (góra/dół) po lewej krawędzi ekranu. Ta funkcja czasami sprawiała mi kłopoty, czytnik nie zawsze „załapywał”, że chcę włączyć gestem oświetlenie. Czasami musiałem ponowić gest.

 

Kobo Aura H2O - oświetlenie

Otwarcie pierwszej książki uruchamia pokaz kilku ilustracji wskazujących sposób użytkowania czytnika (m.in. regulację poziomu oświetlenia przy pomocy gestu)

 

Wgrywanie książek do czytnika Kobo Aura H2O możliwe jest na dwa sposoby: przez kabel USB i kartę pamięci microSD. Moja karta, używana wcześniej w palmtopie i zawierające wiele plików w różnych formatach, sprawiała czytnikowi wyraźne kłopoty. Jednak kiedy ją wyczyściłem i pozostawiłem EPUBy, działała sprawnie. Obsługa czytnika przy pomocy calibre nie nastręcza problemów.

Recenzowany czytnik dobrze wyświetla e-booki zakupione w polskich księgarniach. Najlepiej obsługuje książki elektroniczne w formacie EPUB i Kobo EPUB (o nim więcej w dalszej części wpisu). Dość poprawnie wyświetlane są też e-booki zapisane jako MOBI. Korzystając z tych plików nie miałem problemów z przypisami, zaznaczaniem fragmentów tekstu czy wywoływaniem słownika. Bardzo istotną cechą wyróżniającą Kobo jest możliwość (podobnie jak w Kindle) powiększenia rycin zamieszczonych w tekście (pliki KEPUB i MOBI). Znakomicie ułatwia to lekturę książek zawierających ilustracje.

 

Kobo Aura H2O - formatowanie

Płynność i duży zakres regulacji wielkości tekstu to jedna z ważniejszych zalet czytników Kobo

 

Czytniki Kobo posiadają większe, niż to bywa w innych czytnikach, możliwości formatowania tekstu. Na uznanie zasługuje duży zakres regulacji wielkości czcionki i możliwość wymuszenia wyrównania do prawego i lewego marginesu (justowania). W połączeniu z bardzo dobrym wyświetlaniem i ładnie wyglądającymi literami, daje to bardzo zadowalający efekt. Szczególnie, jeśli doinstalujemy sobie dzielenie wyrazów (o tym w dalszej części recenzji). Cztery zainstalowane kroje czcionek (wszystkie bezszeryfowe: Avenir Next, Gill Sans, Kobo UD Kakugo i OpenDislexic) nie radzą sobie z polskimi znakami. W Kobo można jednak całkiem łatwo doinstalować sobie własny krój, wgrywając pliki TTF lub OTF. Należy też pamiętać, że wielkość tekstu definiowana jest w czytniku globalnie. Rozmiar liter ustawiony w jednej książce może wymagać korekty w innym e-booku.

 

Kobo Aura H2O - PDF

Jeśli tekst PDFa nie jest czytelny bez powiększenia, nie ma co myśleć o wygodnej lekturze e-booka w tym formacie na czytnikach Kobo (po lewej Kobo Aura H2O, po prawej PocketBook InkPad 2)

 

W Kobo Aura H2O nie ma co liczyć na wygodną lekturę książek w formacie PDF. Takowe pliki da się wyświetlać i nawet powiększać czy obracać. To tak akurat do pokazania biletu w pociągu. Ale czytanie PDFów strona po stronie (ekran po ekranie) nie jest ani trochę wygodne jeśli strony nie są czytelne bez powiększenia. Co prawda trochę większy rozmiar ekranu w Kobo Aura H2O daje większe szanse na sukces, ale specjalnie bym na to nie liczył.

 

Codzienne czytanie na recenzowanym czytniku Kobo Aura H2O jest przyjemnym doświadczeniem. Z czytnika da się korzystać bez wprowadzania zmian w oprogramowaniu, poprzestając na przykład na konwersji zakupionych w polskich księgarniach plików EPUB na KEPUB przy pomocy calibre. Po wprowadzeniu kilku własnych udogodnień, można czytnik lepiej przystosować do własnych upodobań i polskich warunków. Ale to już temat na trzecią część recenzjidostępna jest tutaj.