866 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe czytanie

Czytniki książek elektronicznych, e-booki. Recenzje i testy: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Cybook, Icarus, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. Kontakt: cyfranekblog@protonmail.com.

"Enjoying India" czyli o czym pamiętać w podróży po Indiach

Enjoying India:  The Essential Handbook - J.D. Viharini

Kilka samodzielnych wyjazdów do Indii i sporo lektur, trochę mnie nauczyło na temat podróży w ten region świata. Jednak Indie (jak to Indie) potrafią mnie za każdym razem zaskoczyć, ale nie czuję się w tym osamotniony bo dotyczy to chyba każdego. Jeśli ktoś planuje wycieczkę do Indii, warto się do niej przygotować oraz skorzystać nie tylko z własnego, ale i cudzego doświadczenia. I tu przychodzi z pomocą m.in. moc przewodników, poradników czy podróżniczych blogów. Choć od różnego rodzaju poradników z serii "jak żyć" trzymam się z daleka, to po książkę "Enjoying India" jednak sięgnąłem. Tym samym po raz kolejny sprawdziła się zasada "nigdy nie mów nigdy".

 

 

Spożywanie indyjskiego mleka może być sporym wyzwaniem dla europejskiego żołądka, jednak homogenizowane i odtłuszczone mleko bawole jest nie tylko bezpieczne ale i smaczne (Gurgaon, 2016 r.)

 

Książka została napisana przez Amerykankę, która długo przebywała w Indiach. Być może autorka wciąż tam mieszka pod nazwiskiem J. D. Viharini, które przybrała pod wpływem indyjskiej kultury. W każdym razie jest aktywna na swoim blogu o tematyce indyjskiej.

 

Największą wartością książki są obserwacje społeczne i porady dotyczące kontaktów międzyludzkich.  Sporo zawartych w tekście uwag na temat indyjskiego społeczeństwa pozwala lepiej zrozumieć ludzkie zachowania i przygotować do codziennych kontaktów. Wiele razy jednak autorka podkreśla, że przedstawiane przez nią uogólnienia służą li tylko lepszemu zrozumieniu kraju a nie szufladkowaniu i nakreślaniu sztywnych schematów zachowań. Do znudzenia powtarza także, że nie ma jednych Indii, jednej kultury i jednolitego społeczeństwa. Siłą oraz atrakcją turystyczną Indii jest między innymi właśnie ich różnorodność. Sporą część książki zajmują uwagi na temat bezpieczeństwa i słuchania zdrowego rozsądku w podróżowaniu po kraju. Autorka wielokrotnie zaznacza, że obawianie się wszystkich wymienionych przez nią zagrożeń, może doprowadzić raczej do rozstroju nerwowego niż szczęśliwego podróżowania, ale warto wiedzieć, co może na beztroskiego turystę czekać w Indiach. Sporo uwag poświęcono specyficznym cechom podróżowania po Indiach, takim jak koleje czy transport miejski. Niektóre z udzielanych wskazówek mają charakter bardziej uniwersalny (np. poszanowanie dla cudzych zwyczajów czy religii) ale warto o nich także pamiętać podczas zwiedzania.

 

"Enjoying India" ukazała się po raz pierwszy w 2010 roku, a w 2012 została aktualizowana. Daty są o tyle ważne, że Indie się zmieniają, jak wiele innych krajów. A może nawet szybciej… Porady aktualne sześć lat temu (choćby na temat telefonów komórkowych czy dostępu do internetu) dziś mogą już być nieprzydatne. Książka ma specyficzny charakter jako, że została napisana głównie z myślą o turystach przyjeżdżających ze Stanów Zjednoczonych. Mogą więc nas nużyć ciągłe powtórzenia i podkreślanie co się chciało powiedzieć (na wstępie rozdziału) i co się już powiedziało (w podsumowaniu rozdziału). Trochę informacji jest także dla nas nieprzydatnych, jak choćby dotyczących używania sprzętu elektrycznego na 110V. Nie wpływa to na ogólną wartość książki.

 

Jak nie ma jednolitych Indii, tak nie ma jednolitej kuchni indyjskiej. Można się o tym przekonać, na przykład jedząc na północy Indii w restauracji serwującej dania południowoindyjskie (Gurgaon, 2016 r.)

 

Książkę mogę serdecznie polecić wszystkim tym, którzy wybierają się po raz pierwszy czy wtóry do Indii. Napisana jest prostym językiem i przystępnym stylem. Nawet osoby ze średnią znajomością angielskiego powinny sobie z nią poradzić. Może też być przydatna dla osób, które w Indiach były już wielokrotnie. Ja z przyjemnością ją czytałem znajdując w niej potwierdzenia własnych spostrzeżeń i doświadczeń ale także dowiadując się nowych rzeczy.