866 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe czytanie

Czytniki książek elektronicznych, e-booki. Recenzje i testy: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Cybook, Icarus, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. Kontakt: cyfranekblog@protonmail.com.

Dibuk Saga - aktualizacja wprowadza obsługę plików PDF

Dibuk Saga to czytnik wprowadzony pod koniec zeszłego roku na Słowację przez Deutsche Telekom. Więcej o samym pomyśle i czytniku napisałem w artykule "Dibuk Saga - Słowacy mają swój czytnik e-booków". Użytkownicy czytników Dibuk Saga od początku narzekali, na zbyt ubogie funkcje urządzenia w zakresie modyfikacji wyglądu tekstu jak i brak obsługi plików PDF. Bieżąca aktualizacja ma ten stan rzeczy polepszyć.

 

Dibuk Saga - informacja o aktualizacji pojawia się wraz z włączeniem wi-fi

 

Jeden z klientów słowackiej księgarni martinus.sk szczególnie narzekał na brak w czytniku wsparcia dla plików PDF. Martin napisał m.in., że "To jest nagorszy czytnik, jaki trzymałem w ręku i jedyny w cenie ponad 120 EUR, który nie potrafi oczytać książki w formacie PDF, który pomimo swoich niedogodności, wciąż jest najczęściej używanym formatem książek elektronicznych. (słow. "Toto je asi najhorsia citacka aku som drzal v ruke a asi aj jedina co je v kategorii nad 120e a nedokaze precitat knihu vo formate pdf, ktory aj napriek svojim nevyhodam, ktore stale ma je najpouzivanejsi format elektronickych knih."). Wygląda na to, że słowaccy e-czytelnicy mają problemy zbliżone do tego, co widać u nas na forach internetowych. 

 

Dibuk Saga - czytnik plików PDF

Przed pierwszym użyciem przeglądarki PDF, należy zaakceptować warunki użytkowania

 

Obecna wersja (1.6.5) oprogramowania wewnętrznego przynosi (przynajmniej częściowo) poprawę funkcjonalności Dibuka. Najważniejszą z nich, z dawna wyczekiwaną,  jest wprowadzenie obsługi plików PDF. Czytnik wyposażono w przeglądarkę MuPDF (http://mupdf.com), dostępną na różne systemy operacyjne (w tym na Androida). To maksymalnie uproszczone oprogramowanie, więc nie ma się co spodziewać cudów, również na czytniku. Użytkownicy otrzymali podstawowe funkcje - przeglądania oraz powiększania i pomniejszania stron jak też obrotu ekranu. Umożliwia to odczyt pliku, ale nie ma mowy o żadnym poważnym dostosowaniu wyglądu tekstu w czytniku. Jeśli do polepszenia czytelności tekstu wystarczy obrót ekranu, to dobrze. Jeśli nie, to trudno. Na plus można zaliczyć fakt, że program spisuje się całkiem żwawo i nawet książkę ze sporą ilością zdjęć można otworzyć i przeglądać całkiem sprawnie.

 

Dibuk Saga - instrukcja obsługi

Instrukcja obsługi czytnika Dibk Saga jest wgrana wraz z aktualizacją firmware'u

 

Wraz z nową aktualizacją, na czytniku pojawia się również zaktualizowana instrukcja obsługi urządzenia. Do tej pory można ją było pobrać ze strony internetowej produktu. Nie jest specjalnie obszerna, co nawiązuje do możliwości oprogramowania Dibuka Sagi. 

 

Podsumowanie

Dibuk Saga, pomimo dość wysokiej ceny (129-139 EUR) jest raczej czytnikiem o podstawowych funkcjach. Dodając obsługę plików PDF ponad pół roku po premierze sprzętu, firma pokazuje, że zależy jej na produkcie i słucha uwag klientów. Być może niemiecki telekom zbiera doświadczenia na słowackim rynku i podejmie zagraniczną ekspansję? Na pewno warto ten projekt obserwować.

 

Zobacz także:

- "Dibuk Saga będzie rozwijany"