866 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe czytanie

Czytniki książek elektronicznych, e-booki. Recenzje i testy: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Cybook, Icarus, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. Kontakt: cyfranekblog@protonmail.com.

E-Ink prezentuje kolorowy papier elektroniczny ACeP

 

Lider w produkcji ekranów w technologii papieru elektronicznego, firma E-Ink, ogłosiła oficjalnie, że opanowała sposób produkcji wysokiej jakości kolorowych wyświetlaczy tego typu. Czarno-białe ekrany produkowane przez tą firmę wykorzystywane są przez wszystkich liczących się dostawców czytników książek elektronicznych: Amazon Kindle, Rakuten Kobo, PocketBook, Tolino czy Bookeen Cybook. Jednak obecne do tej pory na rynku czytniki z kolorowymi ekranami z serii Triton dalekie były od oczekiwań producentów jak i czytelników. Tym razem ma być zupełnie inaczej, dzięki nowym rozwiązaniom określonym jako Advanced Color ePaper (ACeP).

 

Tak E-Ink ilustruje informację o nowym ekranie ACeP (źródło: twitter.com)

 

Starsze kolorowe ekrany E-Ink składają się z komórek podzielonych na cztery części. Każda komórka wyświetlaczy Triton zawiera cztery kolorowe pola - białe, czerwone, żółte i niebieskie. Daje to możliwość wyświetlenia 4096 kolorów... w odcieniach błota. Ekrany tego typu znalazły niewiele wdrożeń. Jednym z pierwszych i ostatnich czytników był PocketBook Color Lux. Widziałem go na targach IFA w Berlinie w 2013 roku i daleki byłem od chęci zakupu tego modelu.

 

Ilustracja działania czarno-białego ekranu firmy E-Ink (źródło: http://eink.com)

 

Różnica w sposobie wyświetlania koloru pomiędzy ekranami Triton a AceP jest istotna. Nowe ekrany mają zapewnić bardzo dobrą czytelność jak i obszerną paletę kolorów. Podobnie, jak w obecnie produkowanych czarno-białych ekranach, osiągną to dzięki tylko jednej warstwie zawierającej kolorowe mikrokapsułki składające się na obraz. Takich kolorów ma być aż osiem i tym razem mogą układać się obok siebie (a nie w komórkach 2x2 jak to jest w ekranach Triton). Ekrany ACeP mają zachować najważniejsze właściwości papieru elektronicznego - czytelność w pełnym świetle słonecznym i energooszczędność. Na razie nic nie wiadomo o mniej pożądanych właściwościach - długim czasie reakcji i duchach (tzw. ghostingu).

 

Stoisko firmy E-Ink na Display Week 2016, po lewej stronie widoczny giętki ekran o przekątnej 32 cali (źródło: twitter.com)

 

Póki co, dla celów demonstracyjnych, wykonane zostały kolorowe wyświetlacze o przekątnej 20 cali i rozdzielczości 1600x2500 pikseli (150ppi), podczas gdy najnowsze wyświetlacze czarno-białe stosowane w czytnikach mają gęstość 300 ppi. Nowe panele zostały zaprezentowane w czasie konferencji „Display Week 2016”, która odbywa się w Stanach Zjednoczonych (San Francisco). Tego typu produkty mogą znaleźć zastosowanie w znakach drogowych i tablicach informacyjnych. Dla mnie interesujące jest pytanie, kto pierwszy pokaże gotowy czytnik z kolorowym ekranem? Mam wrażenie, że wszyscy obstawią Amazon... Choć pierwsze filmy pokazujące czas reakcji i odświeżania ekranu, nie są zbyt budujące.

 

Kolorowe ekrany E-Ink na Display Week 2016 (źródło: http://the-digital-reader.com)

 

 

[Aktualizacja 25 V 2016 r. 14:30]

Ostatnie doniesienia z imprezy sugerują, że nowa generacja ekranów może trafić do czytników dopiero w 2018 roku.

 

[Aktualizacja 25 V 2016 r. 18:20]

Sposób prezentacji nowych wyświetlaczy zdaje się sugerować, że grupą docelową, którą chce zainteresować firma E-Ink, są na razie agencje reklamowe i centra handlowe.

 

Ekrany ACeP prezentowane na Display Week 2016 (źródło: http://aldus2006.typepad.fr)

 

Ekrany ACeP prezentowane na Display Week 2016 (źródło: http://aldus2006.typepad.fr)

 

[Aktualizacja 26 V 2016 r. 12:15]

E-Ink został wyróżniony tytułem "Best in Show Award" za wyświetlacze ACeP pokazane na Display Week 2016.

 

Wyróżnienie "Best in Show Award"  - kokarda po prawej stronie (źródło: twitter.com)