866 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe czytanie

Czytniki książek elektronicznych, e-booki. Recenzje i testy: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Cybook, Icarus, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. Kontakt: cyfranekblog@protonmail.com.

Aktualizacja oprogramowania na czytniki Kindle (wersja 5.7.2)

 

Amazon udostępnił właśnie nową wersję oprogramowania wewnętrznego (firmware) przeznaczoną dla czytników Kindle. Dzisiejsza aktualizacja objęła modele: Kindle Voyage, Kindle Paperwhite 2 (6th Generation), Kindle Paperwhite 3 (7th Generation) i  Kindle 7 (Touch 2014). W wersji 5.7.2 znajdziemy sporo zmian w obsłudze czytnika, choć bez tej najważniejszej - języka polskiego.

 

Chęć aktualizacji oprogramowania Kindle trzeba potwierdzić

 

Oprogramowanie powinno pojawić się stopniowo w czytnikach podłączonych do internetu. Jeśli ktoś chce wcześniej zainstalować najnowszą wersję, można to zrobić samodzielnie. Przed przeprowadzeniem aktualizacji należy w pełni naładować baterię. Do samodzielnej aktualizacji należy pobrać odpowiedni, dla posiadanego czytnika, plik ze strony księgarni. Tu można znaleźć zawsze aktualne oprogramowanie (firmware) dla czytników Amazon Kindle i tabletów Amazon Fire.

Plik aktualizacji powinien mieć nazwę update_kindle_wersjaczytnika_5.7.2.bin. W moim przypadku (Kindle Paperwhite 3) plik ma nazwę update_kindle_all_new_paperwhite_5.7.2.bin i objętość ok. 233 megabajtów. Pobraną aktualizację należy skopiować przez kabel USB do katalogu głównego czytnika a następnie bezpiecznie odłączyć go od komputera. Rozpoczęcie aktualizacji należy wywołać z menu ustawień (trzy kropki w prawym górnym rogu ekranu) poprzez otwarcie sekcji Settings. Wtedy znowu trzeba otworzyć menu ustawień i wybrać „Update Your Kindle”. Sam proces aktualizacji trwa kilka minut.

 

Nowe oprogramowanie proponuje włączenie ekranu z rekomendacjami. Można go wyłączyć od razu lub później

 

Co nowego w ekranie startowym Kindle?

Najważniejsze zmiany zaszły w ekranie startowym i głównym menu. Są one skierowane przede wszystkim do tych osób, które regularnie korzystają z księgarni Amazon i serwisu Goodreads.

 

Firmware 5.7.2 przynosi nowy ekran startowy z rekomendacjami księgarni Amazon

 

Ekran startowy zamienić można w witrynę dopasowywaną do lektur czytelnika na podstawie rekomendacji sklepu i planowanych lektur zapisanych na koncie Goodreads. Można też stworzyć własną listę przyszłych lektur. Umożliwia to złożona z kilku ekranów „ankieta”, którą można uruchomić wybierając po prawej stronie „Start a list od books you want to read”. W dolnej części ekranu Kindle znajduje się znany już z wcześniejszej wersji oprogramowania pasek z rekomendacjami księgarni.

 

Informacje o najważniejszych zmianach w oprogramowaniu w wersji 5.7.2

 

Zmieniło się również główne menu ekranu startowego. Ikona żarówki została zastąpiona słoneczkiem kołem zębatym, a wybranie go uruchamia menu ustawień poziomu oświetlenia, połączenia wi-fi, uruchomienia synchronizacji z chmurą oraz przejścia do ustawień czytnika.

 

Zamiast żarówki - słoneczko koło zębate, a poza regulacją poziomu oświetlenia - również wi-fi, synchronizacja i wejście do ustawień czytnika

 

Po prawej stronie górnego menu znalazło się pole wyszukiwania w czytniku, księgarni, serwisie Goodreads, książkach, zainstalowanym słowniku i Wikipedii (anglojęzycznej).

 

Wygląd nowego menu ekranu głównego Kindle

 

Jeśli nie chcemy korzystać z większości nowych opcji, można je wyłączyć w ustawieniach czytnika wchodząc do menu ustawień a następnie Settings/Device Options/Personalise Your Kindle/Advanced Options/Home Screen View.

 

Nowe opcje rekomendacji książek z Amazonu - wyłaczone (off)

 

Po wyłączeniu nowego ekranu startowego, lub po przejściu do biblioteczki, zobaczymy „tradycyjny” ekran startowy Kindle. Tu jedyna zmiana polega na zastąpieniu słowa „Cloud” (chmura) określeniem „ALL” (wszystkie), zamiast „On devie” (w urządzeniu) mamy teraz „DOWNLOADED” (pobrane). Nie zniknął kłopot z wyświetlaniem niektórych okładek książek. Choć te, które wgrałem po aktualizacji okładki mają wyświetlone poprawnie. Może jednak jest zmiana?

 

Co nowego w menu ustawień e-booków Kindle?

Przemodelowaniu uległo również menu w obrębie książek. Wywołujemy go tradycyjnie poprzez dotknięcie w górnej krawędzi ekranu. Tu również jest dostęp do głównego menu. Poza tym w górnym pasku pojawił się napis „Go To” odpowiadający za wyświetlanie spisu treści oraz zaznaczeń dokonanych w trekście („Notes”).

 

Górny pasek menu wywoływanego w e-booku

 

Wybranie ikony „Aa” przenosi nas do opcji wyświetlania książek. Została dodana nowa czcionka Open Dyslexic, którą znamy już m.in. z domyślnego zestawu krojów wgranych do nowszych czytników PocketBook. Poza tym w sekcji „FONTS” są do wyboru: Baskerville, Bookerly, Helvetica, Palatino, Futura, Caecilia, Caecilia Condensed. Nie zmieniono niestety dostępnych stopni wielkości liter. Wciąż to tylko osiem ustawień. O kilka za mało.

 

Czasami wybranie czcionki Open Dyslexic powoduje rozsypanie formatowania (justowania tekstu) w e-booku

 

Sekcja „PAGE” zawiera ustawienia odstępu między wierszami, marginesów oraz orientacji strony. Nie ma możliwości zmiany wyrównywania tekstu. Jeśli wydawca uzna, że tekst książki wyrównywany ma być do lewego marginesu, wciąż trzeba będzie skorzystać np. z calibre do wyjustowania.

Sekcja „READING PROGRESS” umożliwia ustawienie sposobu wyświetlania informacji o postępie czytania. Do wyboru mamy:

- Location in book (dla mnie dość enigmatyczna lokalizacja w książce);

- Page in book (strona w książce);

- Time left in chapter (czas pozostały do końca rozdziału);

- Time left in book (czas pozostały do końca książki);

- None (brak informacji, ale nie powiększa to miejsca przeznaczonego na tekst książki).

 

Teraz łatwiej jest wywołać kartkowanie tekstu przy pomocy prostokątnej ikony na dolnym pasku menu opcji e-booków

 

Kiedy menu w obrębie książki jest wyświetlone, dolna część ekranu przeznaczona została na wyświetlanie informacji o postępie czytania i prostokątną ikonkę wywołującą opcję szybkiego przeglądania kolejnych stron tekstu.

Nie ma specjalnych zmian w obsłudze plików PDF. Można teraz regulować orientację tekstu, nasycenie czernią (przydatne w różnokolorowych tekstach) oraz wielkość marginesów. W dalszym ciągu podwójne puknięcie w ekran przełącza czytnik w dynamicznie działający tryb kolumnowy. Pliki PDF wyświetlane są szybko i sprawnie, choć wciąż brakuje rozpływu (reflow).

 

Podsumowanie

Nowe oprogramowanie wprowadziło przede wszystkim zmiany dotyczące integracji czytnika z księgarnią. Główną nowością w obrębie wyświetlania e-booków jest czcionka Open Dyslexic, ułatwiająca czytanie tekstu osobom z dysleksją. W sumie zmiany nie są rewolucyjne z polskiego punktu widzenia i sądzę, że nie ma pośpiechu w aktualizacji posiadanych czytników.