905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

Znakomita, pasjonująca, wciągająca droga do zrozumienia indyjskiej duchowości

Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach - William Dalrymple

"Dziewięć żywotów...", to jak sam tytuł wskazuje, dziewięć historii o życiu opowiedzianych przez osoby, które wyszukał autor. Wyszukane nie zostały przypadkowo, lecz dzięki znajomości Indii, ludzi i tematu. Pasja poszukiwania indyjskiej duchowości, tej odświętnej i tej codziennej, pozwoliła autorowi zbliżyć się do osób będących uosobieniem ścieżek wybieranych przez Indusów oddających się swojej religii. Wiliamowi Dalrymple udało się uniknąć pułapek, zastawionych na obcokrajowców, w postaci aśramów oferujących przyjezdnym "oświecenie" za odpowiednią opłatą i tym podobnych komercyjnych przedsięwzięć. Z pasją religioznawcy, historyka i znawcy ludzkich losów autor zagłębia się w prawdziwe historie ludzi składających się na to, co postrzegamy jako współczesne przejawy duchowej kultury Indii.

 

Przy świątyni Kali (Matabari, 2012 r.)


 Dzięki książce wtapiamy się w kolejnych rozdziałach m.in. w opowieść o życiu dżinijskiej mniszki, sufich, hinduistycznych minstreli czy rzeźbiarza świątynnych posągów. Obok opowieści poznajemy tło historyczne, ale również wypowiedzi osób stojących z boku lub wręcz potępiających postępowanie bohaterów. Wszystko to opowiedziane z wyczuciem i ogromną wrażliwością, bez naiwności zachodniego badacza ale i bez oceniania czyjegoś życia, choć niekiedy granica między poszukiwaną świętością a szaleństwem jest dość krucha.

 

Procesja (Allahabad, 2012 r.)

 

"To miało uwrażliwić mnie na różne rytmy i tempa wybijane przez bębniarzy biorących udział w widowisku, ponieważ każdy tejjam ma własny rytm i trzeba zdawać sobie sprawę z wszystkich sposobów, w jakie bębniarze mogą subtelnie zmieniać nastrój przedstawienia przez zmianę tempa."

Dziewięć żywotów..., William Dalrymple


Nie żałuję ani jednej strony przeczytanej w tej książce, ale bardzo żałuję, że już ją skończyłem. Mam nadzieję, że autorowi wystarczy czasu i zapału aby dopisać dalsze żywoty... Przecież w Indiach jest jeszcze 1,2 miliarda ludzi i cały czas ich przybywa!

 

William Dalrymple "Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach" - e-booka można kupić m.in. w księgarni Ebookpoint