866 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe czytanie

Czytniki książek elektronicznych, e-booki. Recenzje i testy: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Cybook, Icarus, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. Kontakt: cyfranekblog@protonmail.com.

Znakomita, pasjonująca, wciągająca droga do zrozumienia indyjskiej duchowości

Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach - William Dalrymple

"Dziewięć żywotów...", to jak sam tytuł wskazuje, dziewięć historii o życiu opowiedzianych przez osoby, które wyszukał autor. Wyszukane nie zostały przypadkowo, lecz dzięki znajomości Indii, ludzi i tematu. Pasja poszukiwania indyjskiej duchowości, tej odświętnej i tej codziennej, pozwoliła autorowi zbliżyć się do osób będących uosobieniem ścieżek wybieranych przez Indusów oddających się swojej religii. Wiliamowi Dalrymle udało się uniknąć pułapek, zastawionych na obcokrajowców, w postaci aśramów oferujących przyjezdnym "oświecenie" za odpowiednią opłatą i tym podobnych komercyjnych przedsięwzięć. Z pasją religioznawcy, historyka i znawcy ludzkich losów autor zagłębia się w prawdziwe historie ludzi składających się na to, co postrzegamy jako współczesne przejawy duchowej kultury Indii.

 

Przy świątyni Kali (Matabari, 2012 r.)


 Dzięki książce wtapiamy się w kolejnych rozdziałach m.in. w opowieść o życiu dżinijskiej mniszki, sufich, hinduistycznych minstreli czy rzeźbiarza świątynnych posągów. Obok opowieści poznajemy tło historyczne, ale również wypowiedzi osób stojących z boku lub wręcz potępiających postępowanie bohaterów. Wszystko to opowiedziane z wyczuciem i ogromną wrażliwością, bez naiwności zachodniego badacza ale i bez oceniania czyjegoś życia, choć niekiedy granica między poszukiwaną świętością a szaleństwem jest dość krucha.

 

Procesja (Allahabad, 2012 r.)

 

"To miało uwrażliwić mnie na różne rytmy i tempa wybijane przez bębniarzy biorących udział w widowisku, ponieważ każdy tejjam ma własny rytm i trzeba zdawać sobie sprawę z wszystkich sposobów, w jakie bębniarze mogą subtelnie zmieniać nastrój przedstawienia przez zmianę tempa."

Dziewięć żywotów..., William Dalrymple


Nie żałuję ani jednej strony przeczytanej w tej książce, ale bardzo żałuję, że już ją skończyłem. Mam nadzieję, że autorowi wystarczy czasu i zapału aby dopisać dalsze żywoty... Przecież w Indiach jest jeszcze 1,2 miliarda ludzi i cały czas ich przybywa!