866 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe czytanie

Czytniki książek elektronicznych, e-booki. Recenzje i testy: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Cybook, Icarus, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. Kontakt: cyfranekblog@protonmail.com.

Indie niezwykłe dla dzieci...

Balgir biały szczur z Indii - Martyna Wojciechowska

"Balgir biały szczur z Indii" jest próbą okiełznania "egzotyki" Indii na przykładzie głównie Radżastanu. Kilkanaście stron, które składają się na książeczkę, wypełnionych jest fotografiami z Radżastanu oraz krótkim opowiadaniem o szczurku ze świątyni w Deśnok (Deshnok) w Indiach. Końcówka zawiera również kilka propozycji do przedyskutowania między np. czytającymi na głos rodzicami i słuchającymi lektury dziećmi.

 

"Mężczyźni ubierają się też w długie białe koszule, niektórzy noszą na głowach turbany i mają bardzo długie wąsy, które zakręcają na policzkach w spirale. A krowy chodzą u nas po ulicach, mogą robić, co chcą, i nikt ich nie przepędza, bo ludzie uważają je za święte. Prawda, że to niezwykłe?"

Martyna Wojciechowska "Balgir biały szczur z Indii"

 

Nie wszyscy mężczyźni w Radżastanie zakręcają wąsy (Jaipur, 2003 r.)

 

Całość jest całkiem ciekawym pomysłem na przybliżenie odmienności świata. Rozumiem wyeksponowanie cech Indii, które z punktu widzenia polskiego dziecka mogą wydać się niezwykłe czy egzotyczne. Świątynia Kari Maty, choć jedyna w całych Indiach, staje się ich uosobieniem właśnie dzięki swej unikatowości i niezwykłości... hmmm.... i tak trochę większe obawy budzi we mnie ogromne wymieszanie w książeczce tego wszystkiego co "egzotyczne". Podobnie jak w cytacie powyżej, mamy przykładowo jednym tchem wymienionych mężczyzn zakręcających wąsy w spirale i krowy chodzące po ulicach... Prawda, że niezwykłe?