905 Obserwatorzy
21 Obserwuję
cyfranek

Cyfranek - Cyfrowe Czytanie

cyfranekblog@protonmail.com - rynek e-booków, czytników książek: Amazon Kindle, PocketBook, Tolino, Rakuten Kobo, Bookeen Cybook, Icarus, Nolim, Sony, TrekStor, Dibuk Saga, Nook, Onyx Boox. 

"Buddyzm" dla początkujących i zainteresowanych

Buddyzm - Mariangela D'Onza Chiodo

Książka "Buddyzm" Mariangeli D'Onza Chiodo jest krótkim wprowadzeniem w tematykę buddyzmu. Nie jest to jednak typowy wykład skupiający się na doktrynie, założeniach i kulcie. Autorka z jednej strony kreśli proces rozwoju ruchu i przekształcania się go w religię, a drugiej pokazuje też historyczne tło starożytnych Indii. Mamy więc próbę chronologicznego uporządkowania historii życia i legendy Buddy Śakjamuniego, założenia doktryny i konsekwencje podziałów w obrębie buddyjskich wspólnot. W ostatniej części znalazło się też kilka słów o postrzeganiu buddyzmu przez Zachód a w pod koniec również odniesienie do akcentów wspólnych między buddyzmem i chrześcijaństwem.

 

"Budda był przekonany, że w kobietach koncentrują się wszystkie negatywne moce namiętności, które zaciemniają umysły. Dlatego nawet później nigdy nie przestał żałować dopuszczenia ich do sanghi, uważając ten fakt za niewątpliwą przyczynę rozkładu w przyszłości jego nauki."

Mariangela D'Onza Chiodo "Buddyzm"

 

 

 

 

Świątynia buddyjska w stylu japońskim (Sarnath, 2009 r.)

 


Pozycja warta polecenia osobom zainteresowanym nie tyle wyłącznie samą religią, co również jej ewolucją i warunkami, które ją kształtowały.